Pod heslem Zastavte Rusko dnes v celé Gruzii demonstruje podle tamních úřadů přes milion lidí. Manifestanti s tvářemi pomalovanými národními barvami, červenou a bílou, a s gruzínskými vlaječkami v rukou vytvořili v hlavním městě Tbilisi živý řetěz. Podobné demonstrace jsou plánovány i v dalších gruzínských městech a v některých evropských metropolích. Do živého řetězu na protest proti nedávnému postupu Ruska v Gruzii se spojili i demonstranti v Praze.
"Dnes můžeme říci, že Gruzie není sama, protože celý svět stojí vedle nás," prohlásil gruzínský prezident Michail Saakašvili na tbiliském náměstí Svobody. Podle agentury Reuters, která se odvolává na policejní údaje, v celé Gruzii demonstruje přes jeden milion obyvatel země. Agentura AP napsala, že na hlavní městské třídě v Tbilisi se shromáždilo přes sto tisíc lidí, kteří skandují "Sa-kart-ve-lo", tedy jméno svého státu v gruzínštině.
V Praze se dnes sešlo přibližně pět desítek lidí, kteří v centru města utvořili živý řetěz. "Cílem je upozornit svět, aby co nejvíce podpořil Gruzii a donutil Rusko splnit všech šest bodů příměří," řekl novinářům Jimi Dabrundašvili z gruzínského sdružení Samšoblo, které dnešní protest svolalo.
V Bruselu se před sídlem EU shromáždily dvě desítky lidí, podle agentury AFP hlavně rusofonních, ale neurčitého původu. Ti demonstrovali na podporu dialogu mezi EU a Ruskem a odsoudili hegemonii USA. "Hegemonistickým tužbám USA říkáme ne," stálo na jednom transparentu. Na dalších je vyjádřeno rozhořčení nad tím, že někteří evropští politici žádali sankce vůči Moskvě. "EU a Rusko, jsme v jednom domě," hlásal jiný transparent.
Dnešní demonstrace na podporu tohoto kavkazského státu jsou plánovány i v dalších evropských městech. Je ale nejisté, kolik lidí se k protestu zatím připojilo. Protestní akce se časově shodují se zasedáním mimořádného summitu EU, na němž vrcholní evropští politici jednají o rusko-gruzínské krizi a hledají společnou odpověď na konflikt a společný postoj k Rusku.
Gruzínské hlavní město je zaplaveno transparenty s anglickými nápisy Stop Russia (Zastavte Rusko). Některé z nich jsou tak velké, že zakrývají průčelí domů. Na jednom obrovském plakátě je zobrazena žena pravděpodobně zraněná při ruské ofenzivě.
Z oken domů na hlavní Rustaveliho třídě vlají gruzínské vlajky, demonstranti mají v rukou nejen gruzínské praporky, ale také americké, francouzské a také EU.
"Chceme ukázat světu a Evropě jednotu našeho lidu vůči ruské agresi," řekla poslankyně strany gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho Papuna Davitajová. "Dnes jsme všichni jednotní bez ohledu na politickou orientaci," řekla.
Jeden z demonstrantů Tengiz Chacarava na dotaz, co očekává od summitu EU, odpověděl: "Nic moc. Rusové znají slabiny Francouzů a Němců. Jediní, kdo nám mohou pomoci, jsou Američani, ti nepotřebují ruský plyn," řekl.
Lidé se scházejí i v dalších gruzínských městech. Protestům se nevyhnula ani hranice takzvaného bezpečnostního pásma, které Rusko vytvořilo kvůli údajné ochraně separatistických oblastí Jižní Osetie a Abcházie. Demonstranti v této nárazníkové zóně mávají státními vlajkami na kontrolních stanovištích, které střeží ruští vojáci.
Gruzíni po celém světě odsoudili obsazení části svého území ruskými vojsky poté, co se Tbilisi počátkem měsíce neúspěšně pokusilo vojenskou silou vrátit separatistickou provincii Jižní Osetii pod svou vládu. Rusko zahájilo okamžitě protiofenzivu na obranu odbojné republiky a posléze ji stejně jako další separatistickou gruzínskou oblast Abcházii uznalo jako samostatný stát.
Gruzínský prezident Saakašvili v neděli prohlásil, že jeho země spoléhá v dnešní krizové situaci na podporu Evropské unie.
"Očekávám, že Evropa podpoří naši územní celistvost a řekne, že nikdy neuzná nelegální akce," řekl Saakašvili v narážce na to, že Moskva jako jediná na světě po konfliktu rychle uznala nezávislost Jižní Osetie a Abcházie.
Evropští představitelé dnes na summitu posoudí důsledky gruzínského konfliktu a budou se snažit vypracovat společný postoj sedmadvacítky vůči Rusku. Zřejmě přijmou nějaký mezinárodní mechanismus dohledu nad Jižní Osetií a dohodnou se na ekonomické a humanitární pomoci Gruzii a na vyslání civilní pozorovatelské mise. Se sankcemi vůči Moskvě se nepočítá.
Foto: Reuters, AP