Vítězstvím vládnoucí strany premiéra Vladimira Putina skončily nedělní regionální a místní volby v Rusku. Podle dnes oznámených předběžných výsledků Jednotné Rusko vyhrálo ve všech šesti oblastech, kde se v neděli volily regionální "parlamenty". Mimoparlamentní opozice ani nyní nepřekonala volební práh vstupu do těchto oblastních sněmů.
Hlasování, které si v Dagestánu na Kavkaze vyžádalo jeden lidský život, provázely stížnosti opozice a nezávislých pozorovatelů na přehmaty úřadů, včetně kupování voličů či falšování výsledků. Podle úřadů však hlasování proběhlo bez excesů a skandálů, s výjimkou hromadné rvačky dvou klanů v dagestánské vsi Chadžalmachi, při které byl zastřelen místní starosta.
Putinova strana pouze v Novosibirské oblasti nedostala více než polovinu hlasů. Ale její kandidáti zde získali 30 z 38 křesel v jednomandátových okruzích, v nichž se volí polovina poslanců, a tak bude mít i v novosibirském sněmu jasnou většinu.
Kupříkladu v Tyvské autonomní republice na Sibiři pro Jednotné Rusko v jednomandátových okruzích hlasovaly téměř čtyři pětiny voličů. Straně se také podařilo hned v prvním kole vyhrát volby starosty Samary, jediné regionální metropole, kde radnici dosud vládl představitel opozice; s výjimkou dosavadního starosty však ostatní opoziční kandidáti nebyli k volbám připuštěni.
"Voliči podpořili Jednotné Rusko, stávající moc a kurz našeho vůdce Vladimira Putina," zdůraznil předseda ruské sněmovny Boris Gryzlov. Strana podle něj výrazně zlepšila svůj výsledek oproti předchozím volbám ve stejných regionech. Vůdce nejsilnější opoziční strany, komunistů, Gennadij Zjuganov naopak volby označil za "špinavé".
Nedělní volby, jichž se mohla účastnit přibližně třetina z ruských voličů, byly považovány i za generálku Putinovy strany na nadcházející celostátní klání; Rusko bude příští rok volit nový parlament a další rok hlavu státu.
Podle pozorovatelů množství přehmatů předčilo březnové regionální volby a připomínalo loňský podzim, kdy údajné podvody vyvolaly ojedinělou vzpouru parlamentní opozice. Podle Grigorije Melkonjanina z nezávislé organizace Golos monitorující volby úřady využily své možnosti, svážely voliče autobusy a kupovaly si hlasy, ať hotovostí či slevovými kartami anebo poukazy na odběr zboží. Ke "správnému hlasování" prý nutili voliče jejich zaměstnavatelé.
Ve městu Berdsku se u členky komise za Jednotné Rusko našlo deset nevyplněných protokolů o výsledcích, již s razítky a podpisy, v Samaře byl zase zadržen člověk, který do urny vhodil 22 lístků.
Příznačné však bylo prohlášení předsedy volební komise Belgorodské oblasti, který drtivou většinu z 52 stížností označil za neopodstatněnou a za provokaci.
Úřady do volebních místností po celé zemi instalovaly i na 300 kamer, aby bylo možno sledovat hlasování na internetu. Podle listu Izvestija však 200 kamer v Dagestánu, který byl považován za nejproblematičtější, nefungovalo.
Celkem se v 77 ruských regionech odehrálo skoro osm tisíc různých voleb a referend. Nejdůležitější však byly volby šesti nových oblastních sněmů, volby starostů v regionálních centrech Samaře a Machačkale a hlasování do sněmů ve 14 velkých městech, například v Tomsku, v Nižném Novgorodu a v Tambově.
Průměrná účast podle předsedy ústřední volební komise Vladimira Čurova přesáhla 49 procent.