Klíčoví ministři ruské vlády zůstávají ve svých křeslech. Vyplývá to z personálního obsazení kabinetu, se kterým dnes nový ruský premiér Vladimír Putin seznámil svého nástupce v prezidentském úřadu Dmitrije Medveděva. Ministrem zahraničí zůstává Sergej Lavrov, funkci si podrželi i ministři financí Alexej Kudrin a obrany Anatolij Serďukov.
Personální změny na vrcholu ruské politiky začaly oznámením prezidenta Dmitrije Medveděva, že jeho kancelář povede někdejší vicepremiér Sergej Naryškin.
SLOŽENÍ NOVÉ RUSKÉ VLÁDY |
Vladimír Putin - předseda vlády
Viktor Zubkov - první místopředseda vlády Igor Šuvalov - první místopředseda vlády Sergej Sobjanin - místopředseda vlády Igor Sečin - místopředseda vlády Sergej Ivanov - místopředseda vlády Alexej Kudrin - místopředseda vlády a ministr financí Alexander Žukov - místopředseda vlády
Ministři
Anatolij Serďukov - obrany Sergej Lavrov - zahraničních věcí Viktor Christěnko - průmyslu a obchodu Sergej Šmatko - energetiky Elvira Nabiullinová - hospodářství Alexandr Konovalov - spravedlnosti Alexej Gordějev - zemědělství Igor Ščegolev - spojů Dimitrij Kozak - pro regionální rozvoj Rašid Nurgalijev - vnitra Andrej Fursenko - školství Jurij Trutněv - přírodních zdrojů Sergej Šojgu - pro mimořádné situace Taťjana Golikovová - zdravotnictví Igor Levitin - dopravy Alexander Avdějev - kultury Vitalij Mutko - mládeže, sportu a cestovního ruchu |
Premiér Putin se totiž rozhodl vládu posílit především v ekonomické oblasti, kde si na pomoc povolal například Igora Sečina, který s ním dosud úzce spolupracoval v Kremlu. Muž, označovaný dokonce za "kremelskou šedou eminenci", bude mít v novém kabinetu na starosti jako vicepremiér oblast průmyslu, včetně průmyslu jaderného a možná poněkud překvapivě i otázky ekologie a životního prostředí.
Bez funkce v novém kabinetu nezůstal ani dosavadní premiér Viktor Zubkov. Stal se jedním z dvojice prvních vicepremiérů. Odpovídat bude za portfolio, které dosud patřilo nynějšímu prezidentovi Medveděvovi, tedy za takzvané "národní projekty". To jsou prioritní a přednostně financované programy rozvoje oblastí jako je zdravotnictví a podobně, které mají v příštích letech výrazně zlepšit kvalitu života ruských občanů. Druhým prvním vicepremiérem je Putinův někdejší ekonomický poradce a zástupce Ruska u skupiny G8 Igor Šuvalov.
Z funkce prvního vicepremiéra naopak "sestoupil" na pozici řadového vicepremiéra Sergej Ivanov, muž s minulostí v tajných službách a člověk, o němž se dlouhou dobu mluvilo jako o možném Putinově nástupci v Kremlu.
Putin minulý týden ve svém projevu před ruskými poslanci sliboval, že se do 15 let Rusko stane jednou ze zemí s nejvyšší životní úrovní. Bývalý prezident, který se osm let v úřadě zabýval především bezpečnostní problematikou, kladl důraz na obnovu zastarávající infrastruktury země.
Původem z Kremlu je i Sergej Sobjanin, další ze sedmi vicepremiérů, pověřený řízením úřadu vlády. Putin, který chce z Bílého domu, sídla kabinetu, vytvořit centrum moci paralelní k tomu prezidentskému v Kremlu, na klíčové místo úředníka odpovědného za aparát dosadil tohoto někdejšího šéfa Medveděvovy prezidentské kampaně a muže známého svými dobrými konexemi v ruských oblastech i ve finančně významném ropném průmyslu.
Z postu šéfa úřadu vlády odešel Sergej Naryškin. Třiapadesátiletý politik s nikdy oficiálně nepotvrzenými konexemi s tajnými službami se stává významným šéfem prezidentské administrativy. Je to post, který v minulosti, za Putinova prezidentování, zastával i sám nynější prezident Medveděv. Za Putina byla prezidentská administrativa skutečným centrem moci v zemi, nyní její význam zřejmě trochu ustoupí do pozadí. Přesto je Naryškinova pozice jednou z nejvyšších úřednických funkcí v Rusku.
Poměrně málo se ví o novém šéfovi tajné služby FSB Bortnikovovi. Náměstek dosavadního šéfa FSB Patruševa byl v roce 2004 postaven do čela ekonomické sekce služby, předtím pracoval jako šéf její místní pobočky v Petrohradě.
Foto: AP