Stovky lidí si dnes v centru Moskvy připomněly druhé výročí vraždy ruské novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské. Žurnalistku zastřelil vrah přesně před dvěma lety, právě na narozeniny tehdejšího ruského prezidenta Vladimíra Putina, který je nyní premiérem.
"Aničku jsem poznala před lety, naposledy jsem ji viděla týden před smrtí," řekla postarší Moskvanka, která na shromáždění přišla s kytičkou. "Hájila obyčejné lidi, o které se naše vláda bohužel moc nestará," dodala.
Vražda vyvolala ve světě takový rozruch, že úřady slíbily brzké objasnění. Za rok se za mřížemi ocitlo deset podezřelých. Polovina však vyšla znovu na svobodu, než vyšetřovatelé případ předali počátkem tohoto měsíce soudu. A to vojenskému, takže se proces nejspíše odehraje s vyloučením veřejnosti.
Západ i ruská opozice podezírají z účasti na vraždě Politkovské tajné služby, prokremelská média ji zase připisují oponentům Kremlu, hlavně uprchlému oligarchovi Borisi Berezovskému nebo nepřátelům čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Ti si prý mohli objednat vraždu známé kritičky Putina a Kadyrova, aby jim uškodili.
Řečníci na mítinku na Puškinově náměstí požadovali dopadení skutečných pachatelů a objednavatelů vraždy, jakož i veřejného procesu s nimi. Nechyběla ani kritika současných poměrů. Jediný politik na shromáždění, expremiér Michail Kasjanov, který se marně pokoušel kandidovat v letošních prezidentských volbách, slíbil, že "doba temna skončí v dohledné době".
"Svobodu slovu, a ne vrahům," hlásal jeden z transparentů.
"V Rusku se stále smí hodně mluvit, ale nikdo to neslyší," míní Boris Timošenko z Fondu na obranu glasnosti. Poměry v Rusku se dva roky od vraždy nezlepšily, ale zhoršily, řekla známá obhájkyně lidských práv Ljudmila Alexejevová.
Vyšetřování ani po dvou letech neodhalilo, kdo za vraždou stojí. Vypátrat se však prý podařilo vykonavatele. Z účasti na vraždě jsou obviněni bývalý policista Sergej Chadžikurbanov a čečenští bratři Džabrail a Ibragim Machmudovovi. Třetí sourozenec, Rustam, který prý novinářku zastřelil, je stále na útěku před spravedlností. Z účasti na spiknutí původně vyšetřovatelé podezírali i podplukovníka tajné služby FSB Pavla Rjaguzova, avšak nezískali důkazy. Rjaguzov sice zůstává v cele, ale obviněn je jen z někdejšího vydírání jednoho podnikatele spolu s Chadžikurbanovem.
"Případ nelze považovat za uzavřený, dokud vrah běhá na svobodě a ani nebyl odhalen objednavatel," prohlašuje Dmitrij Muratov, šéfredaktor listu Novaja gazeta, kde Politkovská psala své články. Má obavu, že podezřelí mají být souzeni za zavřenými dveřmi, aby se veřejnost nedozvěděla, že množství tajných agentů zapletených do případu se místo o zájmy státu věnuje vlastním obchodům či zločinu.
Politkovská byla podle amerického Výboru na ochranu novinářů 13. obětí z řad ruských novinářů, odstraněných nájemnými vrahy během Putinovy osmileté éry v čele státu. Žádný z vrahů nebyl dosud odsouzen.
V poslední srpnový den tělesní strážci ingušského ministra vnitra zastřelili opozičního novináře. Případ byl předán soudu jako neúmyslné zabití. Příbuzní oběti si nemíní stěžovat u ruských soudů, kterým nevěří, ale obrátí se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Foto: archiv