Moskvu <span>znervózňují americké</span> lodě v Černém moři

Zahraničí
7. 9. 2008 06:00
Námořní pěchota cvičí na palubě Mount Whitney. Adenský záliv 2002.
Námořní pěchota cvičí na palubě Mount Whitney. Adenský záliv 2002.

Námořní pěchota cvičí na palubě Mount Whitney. Adenský záliv 2002.Choulostivá akce v Černém moři. US Navy dorazila v čase nynější kavkazské krize k přístavu Poti a bedlivě sledována ruským vojenským námořnictvem tam vyložila humanitární pomoc Gruzii. Kreml v tom vidí provokaci a ostře kritizuje Západ. Podle prezidenta Medvěděva USA pod pláštíkem humanity dodávají Gruzíncům zbraně.

"Bylo by zajímavé vidět, jak by (USA) reagovaly, kdybychom s naším vojenským loďstvem dopravovali pomoc zemím v Karibiku, v nichž právě řádily hurikány," prohlásil dle agentury Interfax v sobotu v Moskvě ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Doslova jen několik hodin poté se objevila zpráva, že ruské válečné lodě do Karibiku už brzy zamíří, a sice na společné námořní manévry s Venezuelou (více v rámečku).

Rusko se na podzim zúčastní společného vojenského cvičení v oblasti Karibiku. Námořní manévry se uskuteční od 10. do 14. listopadu ve venezuelských teritoriálních vodách, oznámil v sobotu venezuelský admirál Salbatore Cammarata. Na cvičení připluje několik ruských, zatím blíže neurčených lodí a zhruba tisícovka ruských vojáků. Z venezuelské strany se manévrů zúčastní i letectvo a ponorky. Cammarata zdůraznil, že je to poprvé, co se lodě ruské flotily zúčastní námořních manévrů v Latinské Americe.  Venezuelský prezident Hugo Chávez letos v červnu vyzval ke strategické alianci své země s Ruskem, jež by měla Venezuelu ochránit před USA. Chávez v srpnu podpořil ruskou intervenci do Gruzie a tvrdil, že Washington vyděsil „nový světový potenciál" Moskvy.

 

Podle diplomatů bránil Medvěděv směrem k Západu ruskou intervenci v Gruzii dosud nejtvrdšími slovy. "Rusko je stát, s nímž je od nynějška nutné počítat.

Mount Whitney vykládá pomoc u přístavu Poti.Válka na Kavkaze, pokračoval prezident, byla Moskvě vnucena a bylo třeba jednat, aby byly zachráněny životy ruských občanů.

Ve svém sobotním vystoupení Medveděv zvláště ostře kritizoval Spojené státy, aniž ovšem konkrétně jmenoval jakoukoli zemi. Rusko podle něj musí přemýšlet o posilování národní bezpečnosti.

Už tento pátek vyslovil Kreml pochybnosti, že americká vojenská loď USS Mount Whitney, která vyložila u gruzínského přístavu Poti sedmnáct tun nákladu, hlavně deky a dětskou výživu, se omezuje pouze na dodávku humanitární pomoci.

Viceprezident USA Richard Cheney, který je nyní na návštěvě Itálie, tvrdě kontroval výroky, že ruské počínání v konfliktu s Gruzií je "potupou civilizačních norem" a jako takové je "naprosto nepřijatelné".

Medveděv se opět tvrdě pusil do Západu. Diplomacie dělových člunů?Cheney, jehož výroky hodnotí média jako jedny z nejtvrdších, jaké představitel americké vlády pronesl, vyzval Rusko, aby se ve světě chovalo jako "odpovědná moderní mocnost".

Zdůraznil, že rozšiřování NATO bude pokračovat, jak to bude vyhovovat spojencům, jakkoli se Rusko bude stavět proti tomu kvůli možné účasti svých bývalých satelitních států na rozšiřování NATO.

"Rusko nenabídlo, ani nemohlo uspokojivé ospravedlnění invaze," prohlásil Cheney.

Podle amerických informací sledovali ruští vojáci vykládku Mount Whitney ze vzdálenosti pouhých několika kilometrů. "Pozorovali nás velmi, velmi pečlivě a myslím, že budou velmi rádi, až budeme pryč," prozradil novinářům službu konající důstojník Owen Honors na palubě vlajkové lodi šesté americké flotily, které obvykle operuje ve Středomoří.

Na zesílenou přítomnost vojenských plavidel USA a NATO reaguje Kreml s nelibostí až podrážděně už několik dní. Podle mluvčího ruského minisiterstva zaharničí je podivné, že Američané používají k dodávkám pomoci válečné lodě.

Humanitární idyla? Velitele lodi McFaul vítají Gruzínci v Batumi.Také proto, že jejich nákladové prostory nejsou dost velké. Na civilní plavidla by se prý humanitární pomoci vešlo výrazně více.

Podle ruského ministerstva zahraničí může být přítomnost válečných plavidel s "pomocí" v rozporu se smlouvou z Montreux z roku 1936, která mimo jiné upravuje nasazení vojenských lodí v Černém moři.

Oproti některým předchozím informacím ale velení jednotek USA v Evropě neplánovalo, že by Rusům umožnilo inspekci nákladu  Mount Whitney. Přístav Poti je podle něj suverénní gruzínské území.

Přesto nakonec americká loď soustila kotvy na moři až těsně za hranicí přístavu Poti.

Mount Whitney je první americkou vojenskou lodí, jež dorazila od rusko-gruzínského ozbrojeného konfliktu k Poti. Dvě další lodě USA už dopravily humanitární pomoc do jižněji položeného přístavního města Batumi.

Trn v oku Moskvy. Gruzínský ministr obrany na palubě Mount Whitney.Ruskou armádu přítomnost lodí NATO v Černém moři dráždí. A  podsouvá jim mimo jiné snahu vyzbrojovat Gruzii. Pokud bychom věřili ruskému generálnímu štábu, odehrává se v Černomoří cosi hrozivého.

"NATO poslalo do Černého moře deset válečných lodí," uvedl tento týden podle agentury Ria Novosti zástupce náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Anatolij Nogovicyn. A to ještě zdaleka není všechno. Dalších osm lodí je na cestě.

Některé lodě NATO mají mít na palubě střely s plochou dráhou letu a protilodní rakety.

Postoj Severoatlantické aliance nabízí ale trochu jiný pohled na situaci. Ano, v čermomořských vodách plují lodě NATO. Jejich současné manévry jsou ale rutinní záležitostí, už déle předem naplánovanou a se současnou situací v Gruzii nemají nic společného, uvádí se v oficiálním stanovisku NATO.

Obyvatelé Batumi se sluní na břehu moře. V pozadí loď McFaul.

Cvičení se podle informací z Bruselu účastní čtyři fregaty: španělská Almirante Juan de Borbon, německý Lübeck, polský Genaral Pulaski a americká loď USS Tailor.

Plavidla křižují černomořské vody od 21. srpna a nyní kotví v rumunském přístavu Constanta. V plánu je mimo jiné návštěva fregat v bulharském přístavu Varna.

Námořní pěchota cvičí na palubě Mount Whitney (2005).Co je ale s dalšími čtrnácti loděmi, o kterých hovoří Kreml? Jedna z nich by mohl být torpédoborec USS McFaul, jenž kotvil čtyři dny v Batumi a podle oficiálího sdělení tam přivezl humanitární pomoc.

Do Batumi dorazil i kutr americké pobřežní stráže Dallas s 34 tunami pomoci. Dallas sice není považován za válečnou loď, ale kdyby zamířil do Rusy kontrolovaného Poti, Kreml by to nejspíše interpretoval jako cílenou provokaci.

Vedle citovaných plavidel jsou ještě v Černém moři vojenské lodě Bulharska, Rumunska a Turecka. Ovšem to jsou členské země aliance ležící na černomořském pobřeží.

Výtky Moskvy, že NATO soustředí námořní síly v Černém moři, jsou tudíž podle aliance neudržitelné.

Součástí bojové skupiny v čele s letadlovkou Enterprisse je i McFaul.

Foto: AP, Reuters a Pentagon

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ