Reakce NATO
Možné příměří se blíží, na východě Ukrajiny se stále bojuje
05.09.2014 10:10 Aktualizováno 05.09. 12:35
Několik hodin před plánovaným příměřím se na východě Ukrajiny stále bojuje. Ukrajinské dělostřelectvo pálilo uplynulou noc na centrum a sever Doněcka, nejméně pět civilistů zahynulo, zničeny jsou další obytné domy. Dělostřelecká palba se ozývala i na východním a severním předměstí přístavu Mariupol. Povstalci podle očitých svědků zatím na strategické město přímo nezaútočili, hovoří se jen o průzkumu bojem.
V poledne se ale objevily prví zprávy, že domobranci se snaží na několika místech do Mariupolu proniknout.
Dobytí půlmilionového města Mariupol, jež se nachází na jihovýchodě Ukrajiny mezi Ruskem a Krymem, který Rusko anektovalo letos na jaře, by mělo pro Moskvu velký význam, protože by umožnilo pozemní spojení Ruska s poloostrovem.
"Byli jsme pod palbou celou noc, ale pořád se nám daří udržovat povstalce v šachu. Stojí proti nám s tanky a dělostřelectvem," uvedl velitel ukrajinských dobrovolných milicí se sídlem v Mariupolu.
"Naše dělostřelectvo dorazilo a je rozmísťováno (na obranu města) proti rebelům," prohlásil starosta Mariupolu. Podle povstalců už z města uprchli vysocí ukrajinští úředníci a ti, kdo kolaborují s Kyjevem.
Některé informace, že část sil věrných Kyjevu z Mariupolu ustoupila, se zatím oficiálně nepotvrdily.
V Doněcku se uplynulou noc dostali pod těžkou palbu reportéři ruské televize РЕН ТВ, ale nikdo z nich naštěstí nezahynul. V Moskvě se včera tisíce lidí loučily s Alexejem Stěninem, fotoreportérem, kterého zjevně cíleně zabili na východě Ukrajiny. Lidé, kteří zůstali v Doněcku, strávili noc většinou v úkrytech.
Palba z lehkých i těžkých zbraní se dopoledne ozývala také severozápadně od Doněcku, z blízkosti místního letiště. Proruští separatisté v posledních dnech ostřelují letiště v Doněcku a ve čtvrtek tvrdili, že ho obklíčili a čekají, až se ukrajinští vojáci vzdají.
Podle ruské televize se ukrajinské síly u Doněcka přeskupují, posily přicházejí z Kramatorska a část vojáků na frontě se střídá.
V běloruské metropoli Minsku se má dnes sejít takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska, separatistů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě k rozhovorům o ukončení konfliktu na východní Ukrajině.
Pokud v Minsku jednání o řešení krize začnou, chce ukrajinský prezident Petro Porošenko ve 14.00 místního času (13.00 SELČ) vydat rozkaz armádě, aby dodržovala klid zbraní. Povstalci se hodlají připojit o hodinu později, ale jako podmínku si kladou to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ten mimo jiné počítá s ukončením bojů, stažením dělostřelectva a obnovou sociálních a zdravotnických zařízení.
Severoatlantická aliance ponechává otevřené dveře těm zemím, které se jejími členy chtějí stát a jsou také schopné zvládnout odpovědnost plynoucí z členství. Na začátku druhého dne jednání summitu NATO ve velšském Newportu to prohlásil generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Potvrzení alianční politiky přišlo na summitu ve chvíli, kdy obnovený zájem o členství ve vojenském uskupení dává najevo Ukrajina.
NATO ale už ve čtvrtek dalo jednoznačně najevo, že hodlá s Ukrajinou úzce spolupracovat a pomůže jí s reformami bezpečnostního sektoru.
Lídři Severoatlantické aliance dnes ve velšském Newportu potvrdí kroky, které NATO přijímá v reakci na změnu bezpečnostního prostředí v Evropě. Takzvaný Akční plán připravenosti by měl alianci umožnit rychleji reagovat na hrozbu členské zemi.
Akční plán připravenosti vznikl v týdnech a měsících před summitem jako reakce na ruské zabrání ukrajinského Krymu a "hybridní" vedení boje, které nyní Rusko podle aliance používá na východě Ukrajiny. Je také reakcí na obavy především pobaltských členů NATO z vývoje na východě kontinentu.
Významným bodem plánu má být vznik "hrotové" vojenské síly, jejíž několik tisíc mužů bude moci velmi rychle přispět na pomoc ohrožené členské zemi. Pomoci k "cestování nalehko" mají takovému uskupení dopředu připravené sklady zásob, další součást plánu. Ten například počítá také se změnami velitelských postupů a zlepšením zpravodajské činnosti.
Pro alianci důležitou věcí je také snaha zastavit propad obranných výdajů především evropských členů. Spojené státy si v minulých měsících opakovaně na rozdíl stěžovaly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.