Boj o Ukrajinu
Na prahu velké války? USA zvažují dodávat Kyjevu zbraně
02.02.2015 10:22 Aktualizováno 02.02. 13:16
Ukrajina už na bitevním poli v bojích se separatisty na východní frontě utrpěla dlouhou řadu debaklů. A už déle vyzývá Západ, aby jí pomohl dodávkami zbraní. K tomu se však Západ, alespoň ne otevřeně, zatím moc nemá. Ve Spojených státech se to už ale brzy může změnit.
Jak napsal list New York Times (NYT), dodávky zbraní Ukrajině podporují vysoce postavení američtí důstojníci.
"S vlněnými dekami tuhle válka nemůžeme vyhrát," prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko loni v září při svém vystoupení v Kongresu USA. Dosud byl postoj Bílého domu k ukrajinským prosbám o vojenskou pomoc: "Peníze ano, zbraně ne".
To by se nyní mohlo změnit.
Řada vysokých amerických oficírů, mezi nimi vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove, mezitím vyzbrojování Ukrajiny podporují, uvedl NYT.
Dnes by měla nezávislá zpráva osmi bývalých amerických vojenských činitelů doporučit vládě ve Washingtonu, aby poskytla Ukrajině mimo jiné výzvědné drony, terénní vozidla Humvee, protitankové střely a další defenzivní zbraně celkem za asi tři miliardy dolarů (zhruba 75 miliard Kč).
K příslušným jednáním jsou podle listu připraveni šéf americké diplomacie John Kerry a šéf náčelníků štábů americké armády generál Martin Dempsey, kteří plánují ve čtvrtek navštívit Kyjev.
Susan Riceová, bezpečnostní poradkyně prezidenta USA Baracka Obamy, dodávky zbraní Ukrajině opakovaně odmítla. Obává se, že by to mohlo vyvolat spirálu zbrojení. Dosud USA nedodávaly, alespoň oficiálně, Ukrajincům zbraně, ale pouze vojenskou výzbroj jako přístroje pro noční vidění, ochranné obleky nebo balíky první pomoci.
Proruští separatisté nicméně už déle tvrdí, že ukrajinské jednotky americkými a dalšími západními zbraněmi disponují.
Informace zveřejněné NYT už mimo jiné alarmovaly německou vládní koalici. Zahraničněpolitický mluvčí frakce SPD ve Spolkovém sněmu Niels Annen prohlásil: "Dodávky zbraní USA na Ukrajinu by byly nebezpečným krokem, po němž by mohla rychle následovat další eskalace." Konflikt na východní Urajině nelze podle Annena vyřešit vojensky.
Politik sociálních demokratů připomněl, že o tom už se kyjevská vláda mohla bolestně přesvědčit se svou ztroskotanou ofenzívou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.