Namaluj válečnou loď. Ruská armáda láká designéry

Zahraničí
21. 9. 2010 15:25
bez popisku 281446
bez popisku 281446

Odměny ve výši 12 milionů rublů (skoro 7,3 milionu Kč) čekají na vítěze první otevřené designérské soutěže v Rusku na vytvoření návrhu nového vojenského plavidla. Soutěž "Budujeme flotilu silné země!", vyhlášená státní loďařskou korporací OSK, potrvá do 10. prosince.

"Každý má reálnou šanci vepsat své jméno do dějin stavby lodí v Rusku," slibuje OSK. Až donedávna všechny nápady v oboru poutaly normy GOST ze sovětské éry, které určovaly všechny parametry do posledního šroubku. Od otevřené soutěže profesionálů i amatérů si loďaři slibují svěží nápady, podporu ruskému designu i ruské flotile.

Zápolení je však omezeno jen na talenty s ruským, běloruským či kazachstánským občanstvím; prý aby zahraniční studia "neudusila" soutěž svými návrhy.

Příslušníci ruské Tichomořské flotily."Nejlepší ruští designéři pracují pro západní studia, svůj talent uplatňují mimo Rusko," míní šéf OSK Roman Trocenko. Soutěž by podle něj měla přispět k tomu, aby Rusové opět mohli být hrdi na lodě plující pod vlajkou vojenského námořnictva, na nichž bude radost se plavit.

Hlavní cena v konkursu čítá dva miliony rublů (asi 1,2 milionu Kč), nejmenší pak 50 tisíc (asi 30 tisíc Kč). "Diváckou cenu", kterou obdrží vítěz hlasování na internetové stránce, představuje roční studium v Benátkách, věnované konstrukci jachet.

Největší výrobce civilních a vojenských lodí v Rusku OSK, jehož správní radu řídí mocný vicepremiér Igor Sečin, patří k nejhlasitějším odpůrcům chystaného nákupu francouzských výsadkových vrtulníkových lodí třídy Mistral.

Naposledy si ruští loďaři vymohli na ministerstvu obrany vyhlášení soutěže na dodávku plavidel tohoto typu. Ale podle médií jde prý jen o formalitu, protože ministerstvo si už Mistral vyhlédlo, jakkoli o dosud neuzavřené transakci se už mluví dva roky.

Manévry Černomořské flotiy. Z útrob lodi vyjíždí BVP.Flotila má totiž o schopnostech domácích loděnic pochyby: nedávno přijatá diesel-elektrická ponorka Sankt-Petěrburg se stavěla 12 let a jaderná ponorka typu 885 Jaseň (v kódu NATO Granay) se staví déle než 16 let a není známo, kdy bude hotova.

Protahuje se i přestavba původně sovětského letadlového křižníku Admirál Kuzněcov na indickou letadlovou loď.

Ani nově vyvíjenou střelu Bulava, určenou pro novou třídu jaderných ponorek, se dosud nepodařilo naučit létat. Poslední test loni v prosinci skončil tím, že raketa zamířila opačným směrem a vybuchla nad Norskem. Další zkouška byla naposledy odložena na konec září.

Mezitím byl tvůrce střely Jurij Solomonov sesazen z funkce generálního konstruktéra, ve které jej vystřídal jeho zástupce Alexandr Suchadolskij.

Jaderný křižník Petr veliký se vrací domů z Atlantiku.  
   

Autor: ČTK Foto: archiv ruské armády

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ