Rusko vpádem do Gruzie překročilo přípustné meze, řekl novinářům po dnešním jednání ministrů zahraničí NATO šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Podle jeho britského kolegy Davida Milibanda je aliance přesvědčena, že v ruském případě jde o porušení mezinárodního práva.
"Všichni byli v tom jednotní, že Rusko překročilo meze přípustného a že teď musíme (mít) na jedné straně velmi tvrdý postoj, na druhé straně je nutné udržet s Ruskem intenzivní dialog," dodal Schwarzenberg. Vyvrátil tak předchozí spekulace, že by NATO mohlo případně uvažovat o zrušení Rady NATO-Rusko, která funguje již řadu let.
Proti tvrdšímu postupu vůči Moskvě se doposud stavěli především Němci, Francouzi a Italové.
Podle českého ministra zahraničí Česká republika patřila v debatě o situaci v Gruzii k zemím s tvrdším postojem. Schwarzenberg zdůraznil, že NATO se shoduje v tom, že Rusko se musí okamžitě stáhnout z gruzínského území a nesmí zasahovat do vnitřních věcí Gruzie a že je nezbytné zachování suverenity této země.
Rusko se zavázalo, že se začne z gruzínského území stahovat již v pondělí, ale podle tiskových agentur tak neučinilo ani v noci na dnešek.
Během jednání v bruselské centrále NATO sice agentura Reuters oznámila, že začalo stahování ruských vojsk z gruzínského Gori, není však jasné, nakolik se tyto přesuny týkají i Jižní Osetie.
Sankce proti Rusku nejsou na pořadu dne
Navzdory některým úvahám aliance zatím nijak nepřiblížila členství Gruzie v NATO, byť ta o něj hodně stojí. Namísto toho rozhodla o vytvoření speciální komise NATO-Gruzie, která by měla vést k prohloubení vzájemných vztahů. Komise by přitom podle generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera měla fungovat podobně jako v případě aliance a Ukrajiny, kteří spolu podobně spolupracují již 11 let.
Případnými sankcemi proti Rusku se zatím aliance nezabývala. Podle Schwarzenberga o tom není ani možné hovořit, dokud se Rusové nestáhnou z Gruzie. "Já vám něco řeknu, trestat si můžete jen někoho, když máte k tomu možnost. Nejde o potrestání, o souzení, jde o to, abychom nalezli řešení této kritické situace," doplnil.
OBSE vysílá další pozorovatele do Jižní Osetie
Stálá rada Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) během zasedání ve Vídni rozhodla, že do Jižní Osetie okamžitě vyšle dalších 20 mezinárodních pozorovatelů. Informovala o tom agentura AP. Podle šéfa finské diplomacie Alexandra Stubba, jehož země nyní OBSE předsedá, už s plánem souhlasila Moskva i Tbilisi.
OBSE má v současnosti v Jižní Osetii devět pozorovatelů. Podle Stubba by další dvacítka mohla do regionu dorazit už dnes večer. Pokud se rada OBSE dohodne, v následujících dnech by své kolegy mohlo následovat dalších 70 až 80 pozorovatelů, kteří by byli rozmístěni nejen v Jižní Osetii, ale i v jejím okolí.
Jižní Osetie je separatistické proruské území, které se po válce začátkem 90. let jednostranně prakticky odtrhlo od Gruzie. Většina jeho obyvatel má ruské občanství. Rusko do Jižní Osetie vpadlo koncem předminulého týdne po útoku gruzínských sil na provincii.
Přes podepsané příměří mezi Ruskem a Gruzií ruští vojáci i nadále okupují gruzínská území. Podle posledních zpráv reportéři zahraničních agentur viděli, jak se z gruzínského města Gori začínají stahovat první ruská vojenská vozidla.
Moskva: NATO je zaujaté
Dnešní stanovisko NATO k rusko-gruzínskému konfliktu je podle Moskvy neobjektivní a odráží nadržování jedné straně, Gruzii. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na závěry bruselské schůzky ministrů zahraničí zemí NATO. Na tiskové konferenci v Moskvě Lavrov prohlásil, že postoj NATO ukazuje, že aliance vzala gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho pod svou ochranu.
Lavrovův náměstek Alexandr Gruško zároveň varoval, že v takovém případě mohou nastat "problémy" ve spolupráci Ruska s NATO v otázkách ruské pomoci v Afghánistánu, boje proti terorismu a nešíření zbraní.
Ruské vojenské námořnictvo dnes oznámilo, že ruší účast na plánovaných manévrech s partnerskými zeměmi NATO v Baltském moři. Zároveň sdělilo, že také nebude moci přijmout americkou fregatu, která měla po dohodě připlout v září na ruský Dálný východ.
Ruská delegace na odzbrojovací konferenci v Ženevě dnes zdůraznila, že ruské jednotky budou při stahování z Gruzie dodržovat stejný rytmus, jak se budou gruzínští vojáci vracet na své základny. Gruzie podle Moskvy zatím tento závazek obsažený v rusko-gruzínské dohodě o příměří zcela neplní.
Foto: AP a Reuters