Jaderná havárie
Nové číslo o Černobylu: až 40 tisíc mrtvých z ozáření
05.04.2016 19:40 Původní zpráva
Třicet let po jaderné havárii v Černobylu přišel britský radiobiolog Ian Fairlie s novým údajem o počtu obětí, které zahynou v Evropě kvůli ozáření. Podle vědce je to 40 tisíc lidí.
Tento údaj Fairlie zveřejnil na mezinárodní konferenci v Praze Jaderná energetika - drahý hazard, které pořádá několik nevládních protiatomových organizací, které dlouhodobě bojují proti jaderné energetice. A mimo jiné tvrdí, že se riziko další katastrofy nedá nikdy zcela vyloučit.
Čtyřicet tisíc usmrcených, o nichž hovoří britský expert Fairlie, je desetkrát víc než zmiňuje studie, jejíž vznik před lety organizovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii v rámci aktivit takzvaného Černobylského fóra.
"Počet úmrtí, které lze připsat na vrub černobylské havárii, byl ve středu zájmu široké veřejnosti, vědců, hromadných sdělovacích prostředků a politiků. Tvrdilo se, že desítky nebo dokonce stovky tisíc lidí zemřely v důsledku havárie. Tato tvrzení jsou přehnaná: celkový počet lidí, kteří mohli nebo mohou v budoucnosti zemřít v důsledku ozáření způsobeného havárií během života havarijních pracovníků a obyvatel nejvíce kontaminovaných oblastí, se odhaduje na 4 tisíce," uvádí se ve studii.
Podle Iana Fairlieho ale v nejvíce zamořených oblastech stále žije na pět milionů lidí a v méně kontaminovaných územích na čtyři sta milionů lidí. Zasažená byla podle něho celá Evropa. "Dopady černobylské havárie na zdraví populace i po třiceti letech ukazují, že šlo o jednu z nejvážnější průmyslových katastrof historie," konstatoval Ian Fairlie, který je podle organizátorů konference nezávislým konzultantem britské vlády.
"Miliony lidí stále žijí na území, kde vlivem havárie došlo ke zvýšení radiační zátěže. Výroba elektřiny z jádra je v tomto směru nemilosrdnou technologií," dodal Fairlie, podle něhož jen na rakovinu štítné žlázy zahyne na 22 tisíc lidí. A jsou mezi nimi podle něj i Češi.
Fairlie zveřejnil novou studii, podle níž výrazně vzrostl i počet onemocnění způsobených genetickou poruchou u lidí narozených po katastrofě. Seznam onemocnění je ale mnohem delší: leukémie, kardiovaskulární choroby nebo vrozené vady u dětí.
Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu, který byl tehdy součást Sovětského svazu. Nehoda je přisuzována špatné konstrukci reaktoru, ale také nedodržením provozních podmínek během testování a špatné obsluze.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.