OBRAZEM: Jak si Kreml připravuje budoucí elity

Zahraničí
18. 7. 2011 19:30
Fóra se letos účastní na dvacet tisíc mladých.
Fóra se letos účastní na dvacet tisíc mladých.

Ráno se zdraví u portrétů prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina a sní o zářné budoucnosti. Je to právě naděje na zahájení úspěšné kariéry, která přivádí tisíce mladých Rusů do prokremelského letního tábora v Seligeru, jenž leží 300 kilometrů severně od Moskvy.

Na tábor se jezdí podívat i nejvyšší představitelé."V Seligeru dostáváme šanci získat nezbytné kontakty pro úspěšnou kariéru. Je tu tolik věcí k vidění, tolik možností," říká dvaadvacetiletý Ruslan Farchatov, hudebník a student žurnalistiky z města Ufa v Baškortostánu. "Kontakty, to je to hlavní. Proto tu jsem," přizvukuje Denis Dadajev z čečenského hlavního města Groznyj.

Tábor rozprostírající se na planině obklopené jedlovými lesy na břehu jezera Seligeru organizuje mládežnické hnutí Naši, a činí tak s podporou nejvyšších činitelů státu.

Je jasné, jakým směrem se organizátoři fóra dívají.

Prezident Medveděv, ministři, poslanci i gubernátoři navštívili v minulých letech tábor, aby mladé Rusy ve stanovém městečku pozdravili. Přijíždí sem i řada ředitelů podniků, aby nabídli svoji podporu projektům pro tisíce mladých, kteří sem míří z celého Ruska.

Byznys, hudba, politika...

"Chtěl bych odjet na hudební turné po světě. Myslím si, že tady najdu prostředky, aby se mi to podařilo," soudí Pavel Chatunov, třiadvacetiletý muzikant z Novosibirsku.

Kurs bojových umění.

Podle organizátorů se kempu účastní na dvacet tisíc mladých Rusů z 84 regionů Ruska, kteří věří, že se jim tam podaří získat finanční podporu pro jejich projekty nebo že tam najdou rozhodující impuls pro kariéru.

Podává se jídlo.Mezi nabízenými aktivitami letního tábora jsou ateliéry s graffiti, hiphopové koncerty, konference na téma technologických inovací nebo kursy pro začínající podnikatele.

Poplatek za pobyt činí pouze 2500 rublů (1510 korun). Účastníci jsou vybírání podle projektů, které již uskutečnili, a na doporučení místních představitelů. "Bylo hodně kandidátů, ale toho jsem se neobávala. Věděla jsem, že v mé rodné oblasti bych nikdy nemohla získat tolik užitečných kontaktů pro kariéru," říká Alexandra Čirikovová, jejíž cesta do Seligeru z Jakutska byla dlouhá 8000 kilometrů.

Nechybí relaxace na pláži jezera Seliger.

Podpora firem i Kremlu

Oficiální rozpočet Seligeru je 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) a mezi hlavními sponzory se objevují ruská státní banka Sberbank, firmy Panasonic a LG nebo telekomunikační skupina Vimpelcom. Některé zahraniční firmy jako Mercedes Benz letos přestaly s financováním kempu, zřejmě kvůli některým jiným dárcům.

Velmi zpolitizované hnutí Naši, které má významnou vládní podporu, v minulosti organizovalo v Seligeru kontroverzní akce. Procházelo se tu prase pojmenované po estonském prezidentovi, který měl v minulosti s Moskvou špatné vztahy, a ruští ochránci lidských práv, kritici Kremlu, tu byli představování v nacistickém oblečení.

Kopie Putinova sídla, moskevského "Bílého domu", v podobě stanu.

Letos se zdá, že se hnutí snaží vylepšit image. Pozvalo proto 350 zahraničních studentů, aby jim ukázalo, někdy s jistou naivitou, přitažlivost Ruska.

V rámci této kampaně nosí někteří účastníci tábora trička s nápisem "Rusko je velmi pokrokové, nikdy nespí a nikdy není nemocné".

Letos tábor potrápila silná bouřka, padaly stromy.

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ