Ráno se zdraví u portrétů prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina a sní o zářné budoucnosti. Je to právě naděje na zahájení úspěšné kariéry, která přivádí tisíce mladých Rusů do prokremelského letního tábora v Seligeru, jenž leží 300 kilometrů severně od Moskvy.
"V Seligeru dostáváme šanci získat nezbytné kontakty pro úspěšnou kariéru. Je tu tolik věcí k vidění, tolik možností," říká dvaadvacetiletý Ruslan Farchatov, hudebník a student žurnalistiky z města Ufa v Baškortostánu. "Kontakty, to je to hlavní. Proto tu jsem," přizvukuje Denis Dadajev z čečenského hlavního města Groznyj.
Tábor rozprostírající se na planině obklopené jedlovými lesy na břehu jezera Seligeru organizuje mládežnické hnutí Naši, a činí tak s podporou nejvyšších činitelů státu.
Prezident Medveděv, ministři, poslanci i gubernátoři navštívili v minulých letech tábor, aby mladé Rusy ve stanovém městečku pozdravili. Přijíždí sem i řada ředitelů podniků, aby nabídli svoji podporu projektům pro tisíce mladých, kteří sem míří z celého Ruska.
Byznys, hudba, politika...
"Chtěl bych odjet na hudební turné po světě. Myslím si, že tady najdu prostředky, aby se mi to podařilo," soudí Pavel Chatunov, třiadvacetiletý muzikant z Novosibirsku.
Podle organizátorů se kempu účastní na dvacet tisíc mladých Rusů z 84 regionů Ruska, kteří věří, že se jim tam podaří získat finanční podporu pro jejich projekty nebo že tam najdou rozhodující impuls pro kariéru.
Mezi nabízenými aktivitami letního tábora jsou ateliéry s graffiti, hiphopové koncerty, konference na téma technologických inovací nebo kursy pro začínající podnikatele.
Poplatek za pobyt činí pouze 2500 rublů (1510 korun). Účastníci jsou vybírání podle projektů, které již uskutečnili, a na doporučení místních představitelů. "Bylo hodně kandidátů, ale toho jsem se neobávala. Věděla jsem, že v mé rodné oblasti bych nikdy nemohla získat tolik užitečných kontaktů pro kariéru," říká Alexandra Čirikovová, jejíž cesta do Seligeru z Jakutska byla dlouhá
Podpora firem i Kremlu
Oficiální rozpočet Seligeru je 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) a mezi hlavními sponzory se objevují ruská státní banka Sberbank, firmy Panasonic a LG nebo telekomunikační skupina Vimpelcom. Některé zahraniční firmy jako Mercedes Benz letos přestaly s financováním kempu, zřejmě kvůli některým jiným dárcům.
Velmi zpolitizované hnutí Naši, které má významnou vládní podporu, v minulosti organizovalo v Seligeru kontroverzní akce. Procházelo se tu prase pojmenované po estonském prezidentovi, který měl v minulosti s Moskvou špatné vztahy, a ruští ochránci lidských práv, kritici Kremlu, tu byli představování v nacistickém oblečení.
Letos se zdá, že se hnutí snaží vylepšit image. Pozvalo proto 350 zahraničních studentů, aby jim ukázalo, někdy s jistou naivitou, přitažlivost Ruska.
V rámci této kampaně nosí někteří účastníci tábora trička s nápisem "Rusko je velmi pokrokové, nikdy nespí a nikdy není nemocné".