Odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové poškodí vztahy Ukrajiny a Evropské unie, připustil po jednání s kolegy z EU šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
Tymošenkovou soud odsoudil k sedmi letům vězení a také k uhrazení způsobené škody. Podle obžaloby přitom svojí činností při podpisu dohod o dodávkách ruského plynu v roce 2009 způsobila státní energetické firmě Naftogaz škodu 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy korun).
"Je to velmi závažné," řekl v reakci na rozsudek český ministr. "My jsme to přísně odsoudili," zdůraznil. "Samozřejmě to bude mít důsledky," podotkl také.
"Evropská unie přehodnotí svoji politiku vůči Ukrajině," řekla ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.
"To, jak bude Ukrajina obecně respektovat všeobecné hodnoty a zákony a hlavně jak bude řešit tyto případy, může mít hluboký dopad na její vztahy s EU. Týká se to i uzavření dohody o přidružení nebo našeho politického dialogu a v širším měřítku naší spolupráce," řekla.
Podle Polska, které je nyní předsednickou zemí EU, dnešní rozsudek nad Tymošenkovou pošramotil pověst Ukrajiny jako země, která provádí zásadní změny, jež ji mají přiblížit k Evropské unii.
"Způsob, jakým byl proces veden, i dnešní rozsudek jsou příkladem toho, že ukrajinská justice je zpolitizovaná," uvedl mluvčí polského předsednictví Konrad Niklewicz.
Další kroky v záležitosti Tymošenkové podle něj ukážou, zda se Ukrajina přibližuje nebo vzdaluje cíli, jakým je pro ni evropská integrace.
Evropští diplomaté Ukrajinu předem varovali, že plánované dvoustranné dohody o politickém přidružení a volném obchodu nemusejí být ratifikovány, pokud Tymošenková skončí ve vězení nebo jí bude zakázáno účastnit se parlamentních voleb v roce 2012.
Rada Evropy v souvislosti s rozsudkem upozornila, že "hodnocení politických rozhodnutí musí být ponecháno parlamentu a voličům, nikoli soudům".
Generální tajemník RE Thornbjörn Jagland vyjádřil naději, že nedávný návrh revize trestního zákoníku Ukrajiny "v budoucnu takové procesy znemožní".