Odštěpenecká Abcházie volí nového prezidenta

Zahraničí
26. 8. 2011 16:00
Kreml hraje na jistotu: i opoziční kandidát Raul Chadžimba je bývalým (?) agentem KGB.
Kreml hraje na jistotu: i opoziční kandidát Raul Chadžimba je bývalým (?) agentem KGB.

Obyvatelé gruzínské odštěpenecké provincie Abcházie, jejíž nezávislost uznává jen Rusko a čtyři další státy, vybírají nového prezidenta v předčasných volbách, které vyvolala květnová smrt dosavadní hlavy státu Sergeje Bagapše.

Voliči vybírají ze tří kandidátů. O jejich přízeň se uchází dosavadní viceprezident Alexandr Ankvab, vůdce abchazské opozice Raul Chadžimba a premiér Sergej Šamba.

Kolem devadesáti procent voličů má kromě abchazského i ruské občanství. Volby údajně monitoruje přes sto zahraničních pozorovatelů, převážně z Ruska. Od voleb se distancoval Evropský parlament a Gruzie je onačila za nelegitimní.

Hlasovací právo má v dvousettisícové Abcházii necelých sto padesát tisíc lidí, kolem devadesáti procent z nich má kromě abchazského i ruské občanství. Nezíská-li některý z kandidátů v přímém hlasování nadpoloviční většinu hlasů, postoupí dva nejúspěšnější do druhého kola.

Předběžné výsledky mají být oznámeny v sobotu. Prezidentskou funkci dočasně vykonává předseda abchazského parlamentu Nugzar Ašuba.

Datum voleb nebylo zvoleno náhodně - na 26. srpna připadá tříleté výročí ruského výnosu o uznání nezávislosti Abcházie a další separatistické provincie Jižní Osetie. K Rusku se za tři roky připojily jen čtyři státy světa - Nikaragua, Venezuela a tichomořské ostrovní státy Nauru a Vanuatu.

Nezávislost na Gruzii, závislost na Rusku

Abcházie a Jižní Osetie se od Gruzie odtrhly po válce v létě 2008, při níž se Gruzie neúspěšně pokusila ovládnout vzbouřenou Jižní Osetii. Pokus ztroskotal na vojenském zásahu Moskvy, která krátce nato uznala jednostranné vyhlášení samostatnosti obou provincií.

Největší šance na vítězství má patrně viceprezident Alexandr Ankvab (na fotografii s ruským premiérem Putinem).Analytici neočekávají, že by výsledek voleb, ať už bude jakýkoli, měl větší vliv na hlubokou závislost Abcházie na Rusku, ať už ekonomickou nebo bezpečnostní, představovanou tisíci vojáků.

Část Abchazů, kteří si hrdě připomínají historickou schopnost odolávat velmocím, není se silným vlivem Moskvy spokojená a příští prezident by se mohl snažit o jeho oslabení. Území je nicméně závislé na stoupajícím počtu ruských turistů a finanční podpoře Moskvy. Ruská armáda staví v Abcházii leteckou základnu a přístav pro námořnictvo jen dvacet kilometrů od ruského Soči, kde se v roce 2014 budou konat zimní olympijské hry.

"Nepochybujeme o tom, že ať bude volba abchazského lidu jakákoli, oddanost přátelství s Ruskem zůstane nezměněná," nechal se slyšet mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

Kreml hraje na jistotu: i opoziční kandidát Raul Chadžimba je bývalým (?) agentem KGB.Ze tří prezidentských kandidátů je bývalý agent KGB a nynější vůdce opozice Chadžimba nejhlasitějším kritikem abchazské závislosti na ruské pomoci.

Spolehlivé předvolební průzkumy nejsou k dispozici, ale analytici míní, že největší šance na vítězství má patrně viceprezident Ankvab. Tento bývalý sovětský aparátčík a moskevský podnikatel už přežil čtyři pokusy o vraždu. Naposledy v září 2010, kdy neznámí útočníci na jeho dům odpálili střelu z granátometu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ