Oligarcha Porošenko byl podle odhadů zvolen už v prvním kole

Zahraničí
25. 5. 2014 19:14
Petro Porošenko.
Petro Porošenko.

Ukrajinský podnikatel a politik Petro Porošenko poblahopřál spoluobčanům k úspěšným prezidentským volbám, poděkoval voličům a označil se za novou hlavu státu. Favorit ukrajinských prezidentských voleb Petro Porošenko podle neoficiálního průzkumu provedeného u hlasovacích místností získal v dnešním hlasování 55,9 procenta hlasů a získal úřad hlavy státu už v prvním kole. Expremiérka Julija Tymošenková se umístila druhá s 12,9 procenta hlasů.

"Volby skončily v prvním kole a země má nového prezidenta," prohlásil oligarcha na tiskové konferenci v Kyjevě bezprostředně po oznámení neoficiálních odhadů výsledků. Porošenko podle nich získal nadpoloviční většinu hlasů a vyhrál hned v prvním kole.

"Všechny průzkumy ukazují, že volby v prvním kole skončily a země má nového prezidenta," řekl Porošenko v centrálním štábu své volební kampaně. Většina Ukrajinců mu prý dala mandát k tomu, aby pokračoval v integraci s Evropou.

Za svůj hlavní cíl ale předpokládaný vítěz voleb označil ukončení "chaosu a války" vyvolané proruskými povstalci na východě země. S tímto cílem se prý do východoukrajinských regionů vypraví. Cesta se podle něj uskuteční brzy.

Ukrajina bude jednotná

Rezolutně Porošenko komentoval situaci na Krymu, který v březnu po vojenské intervenci anektovalo Rusko. Referendum, které anexi předcházelo, Porošenko jako prezident prý nikdy neuzná, stejně jako ruskou okupaci.

Předpokládaný nový prezident se vyslovil proti federalizaci Ukrajiny a pro unitární stát. "Ukrajina bude jednotná, unitární, federativním státem nebude," řekl. "Je to stěžejní bod mého volebního programu," dodal. Porošenko rovněž uvedl, že pro letošní rok počítá i s mimořádnými parlamentními volbami. Řádný termín voleb připadá na rok 2017.

Předpokládaný ukrajinský prezident Petro Porošenko je připraven vést jednání s Ruskem s využitím prostředníků z USA a Evropské unie. Vztahy s Moskvou jsou "nejsložitější za posledních 200 let", ale jednání lze navázat prostřednictvím Washingtonu a Bruselu i s využitím "jiných možností", řekl Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě.

Nutná je smlouva s Moskvou

Ukrajinský lid podle Porošenka podporuje evropskou integraci, což potvrdily i volební výsledky. "Sblížení s Evropou je strategická volba," řekl úspěšný prezidentský kandidát.

Kyjev podle Porošenka musí s Ruskem uzavřít novou bezpečnostní smlouvu. "Rusko je náš soused, bez něhož nelze zajistit ukrajinskou bezpečnost. Nehledě na problematické vztahy, za něž Ukrajina nemůže, máme dost možností na řešení nahromaděných problémů," zdůraznil.

Velké oslavy ale podle agentury Unian v Porošenkově táboře nebyly, protože vítězný výsledek se očekával. Porošenkova hlavní protikandidátka Julija Tymošenková po oznámení odhadů prohlásila, že je připravena "všem orgánům státní moci" pomáhat při budování evropské Ukrajiny. Důrazně se vyslovila pro uspořádání referenda o členství země v Severoatlantické alianci.

Průzkum provedlo společenství fondu Demokratická iniciativa, kyjevského Mezinárodního sociologického ústavu a Razumkovova centra. Statistická chyba ankety je 3,5 procenta. Ukrajinští experti ale varují, že vzhledem k váznoucí organizací voleb, atmosféře strachu na východě země a technickým problémům nemusejí být podobné odhady výsledků přesné.

Oficiální výsledky nejspíš až v pondělí

Osmačtyřicetiletý miliardář Porošenko bylo dlouho považován za jednoznačného favorita. Jeho vítězství hned v prvním kole potvrzuje i souběžný druhý průzkum, který uspořádalo sdružení ukrajinských televizních kanálů. Porošenko podle těchto odhadů získal 57,3 procenta hlasů a Tymošenková 8,7 procenta.

V obou průzkumech je na třetím místě poslanec a bývalý novinář Oleh Ljaško s osmi, respektive 8,7 procenta hlasů. Ostatní kandidáti včetně proruského politika Michaila Dobkina ze Strany regionů nebo podnikatele a bývalého ministra Serhije Tihipka nezískali ani pět procent.

Vůdce ultranacionalistického Pravého sektoru Dmytro Jaroš získal podle ankety jedno procento obdobně jako vůdce komunistů Petro Symonenko. Neuspěl ani šéf nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok.

První úředně potvrzené volební výsledky budou podle volební komise k dispozici nejspíš v pondělí. Podle sdělení ukrajinského ministerstva vnitra se ale dnes do centrálního počítačového systému ukrajinských statistiků dostali hackeři a na některých místech se volební lístky budou sčítat ručně. To může zveřejňování výsledků zdržet.

Petro Porošenko (48):
Podnikatel, bývalý ministr zahraničí a poslanec Petro Porošenko patří k nejbohatším lidem na Ukrajině. Muž, kterému se kvůli vlastnictví četných cukrářských podniků říká "čokoládový král", se podle průzkumu provedeného u hlasovacích místností zřejmě už po prvním kole voleb stane novým prezidentem Ukrajiny.

Porošenko je považován za muže kompromisu. Vysoké politické funkce měl během vládnutí prozápadní i proruské koalice a podle pozorovatelů je mužem, který se dokáže dohodnout téměř se všemi proudy. To je vlastnost, která se mu může v rozbouřených vodách ukrajinské politiky velmi hodit i jako hlavě státu.
Rodák z jihoukrajinského Bolhradu (narozen 26. září 1965), který leží v Oděské oblasti, vyrůstal ve městě Vinnycja. V roce 1989 vystudoval ekonomii na fakultě mezinárodních vztahů a mezinárodního práva na Kyjevské státní univerzitě, kde také působil jako asistent.
Po studiu se Porošenko začal věnovat tomu, co z něj v budoucnu učinilo miliardáře. Začal obchodovat s kakaovými boby a v 90. letech ovládl několik cukrářských závodů a čokoládoven. Následně všechny své firmy spojil do holdingu Rošen, který jen nyní největší čokoládovnou na Ukrajině a jednou z největších na světě. Název firmy vznikl z jeho jména - PoROŠENko.
"Velká část jeho podnikání je v Rusku. Vyrábí bonbóny a karamelky, které mnozí ze zde přítomných zřejmě ochutnali, aniž by věděli, že majitelem této firmy je pan Porošenko, lídr nynějších prezidentských závodů," zmínil Porošenka dokonce ve svém nedávném projevu ruský prezident Vladimir Putin. Naznačil tak fakt, že jedním z hlavních trhů Rošenu je Rusko, které loni dočasně zakázalo firmě údajně kvůli jakosti vyvážet své výrobky do země. Letos v březnu také ruské úřady zabraly závod Rošenu v západoruském městě Lipeck, což podle kritiků Ruska byla pomsta za Porošenkovu pomoc během prozápadních protestů na Ukrajině v loňském roce.
V roce 2012 Porošenka magazín Forbes zařadil na šesté místo v žebříčku nejbohatších Ukrajinců a jeho majetek odhadl na jednu až dvě miliardy dolarů. K bohatství mu pomohly i jím ovládané automobilové závody, výrobce autobusů nebo lodí a celoplošný televizní Kanál 5, který sehrál klíčovou úlohu při takzvané oranžové revoluci, která koncem roku 2004 vynesla k moci prozápadního Viktora Juščenka.
V roce 1998 byl Porošenko poprvé zvolen do parlamentu za Sjednocenou sociálnědemokratickou stranu Ukrajiny (OSDPU), později si založil vlastní stranu Solidarita, poté pomáhal zakládat Janukovyčovu Stranu regionů, ale poté přešel na stranu prozápadní strany Naše Petro Porošenko přišel k volbám s manželkou Marinou.Ukrajina vedené Viktorem Juščenkem. Za jeho vládnutí byl šéfem vlivné prezidentské Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO). V roce 2005 se dostal do sporu s Julijí Tymošenkovou, tehdejší premiérkou, která prosazovala "reprivatizaci", což Porošenko údajně odmítal. Na konci roku byl nařčen z korupce a sám odstoupil z funkce šéfa RNBO.
V 2007 byl šéfem bankovní rady centrální banky a od října 2009 do března 2010 ministrem zahraničí. V roce 2012, teda za vládnutí sesazeného proruského prezidenta Viktora Janukovyče, byl ministrem hospodářství.
S manželkou Marinou, vystudovanou lékařkou, mají dva syny a dvě dcery. Porošenko je kandidátem věd a autorem několika knih.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Sergei Chuzavkov, Sergei Chuzavkov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ