Podvodníci lákají důchodce na levné bydlení na Krymu

Zahraničí
16. 10. 2014 11:31
Je libo vilku v Jaltě?
Je libo vilku v Jaltě?

Moskevští kriminalisté zaznamenali podle tisku nový trik podvodníků, kteří lákají penzisty na mimořádně lákavé a levné bydlení "na stará kolena" na anektovaném Krymu. Místo splnění životního snu však důchodci přijdou o životní úspory. Trh s nemovitostmi na Krymu podle odborníků ještě ani nezačal fungovat podle nových ruských pravidel.

Podvodníci, respektive prý celá skupina podvodnic tvrdí, že v rámci (smyšleného) státního programu přesídlování Rusů na donedávna ukrajinský poloostrov stačí zaplatit 100 tisíc rublů (asi 53 tisíc korun) jako "počáteční vklad" nebo rovnou celou čtvrtmilionovou sumu (asi 133 tisíc korun) - a vilka v přímořských lázních změní majitele. Vše potřebné prý na úřadech a katastru nemovitostí samy zařídí. Nechybí lákavý katalog nemovitostí ani smlouva, stačí se jen podepsat a zaplatit, vylíčil podvod list Novyje Izvestija.

K moskevskému advokátovi Michailu Zacharovovi nedávno přišel jeden postarší klient, aby se o této nabídce poradil. "Rovnou jsem mu řekl, že je to podvod, ať to pustí z hlavy," řekl deníku Zacharov. Penzista se ale za pár dní pochlubil, že zaplatil pouhých 200 tisíc rublů. Prý dostal slevu za to, že přivedl i sousedy jako další koupěchtivé zájemce.

Podvodníci si slušně nahrabali (ilustrační foto).Zanedlouho si však penzista svému právníkovi postěžoval, že když se dlouho nemohl do "realitní kanceláře" dovolat, zašel na adresu osobně. Dveře však zůstaly zavřené a vývěska s nabídkou krymských nemovitostí zmizela. V rukou mu zůstalo jen potvrzení o obdržení peněz za pomoc se získáním nemovitosti na Krymu.

Skuteční obchodníci s realitami od koupě vil či apartmánů na Krymu odrazují, protože nemovitosti jsou dosud vedeny jen v ukrajinském katastru, k němuž nemají Rusové přístup. A ruský katastr na poloostrově dosud nevznikl.

"Potenciální kupec prostě nemůže prověřit ani list vlastnictví, ani historii nemovitosti, zda není něčím zatížená. Pokud se teď uzavírají nějaké transakce, tak jedině o smlouvě budoucí, jako předběžné dohody. Kdo má zájem o nemovitost na Krymu, musí ještě počkat," doporučil expert Dmitrij Ostrovskij. Navíc dosud na poloostrově nefungují ani banky, vše se platí v hotovosti. Za této situace by prý rozhodně peníze z rukou nedal.

Autor: ČTK Foto: OlegDoroshin/Shutterstock.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ