Pomůže bídné imagi rublu nová "dvoutisícovka"?

Zahraničí
11. 2. 2015 06:40
Mezi tisícovkou a pětitisícovkou rublů je díra.
Mezi tisícovkou a pětitisícovkou rublů je díra.

Pověst ruského rublu je mizerná jako málokdy v minulosti, západní měny jeho kurz už dlouhé měsíce doslova válcují. Jedna občanská iniciativa z Vladivostoku se nyní obrátila na Centrální banku Ruské federace (CBRF) s návrhem, aby zavedla novou papírovou bankovku v hodnotě dva tisíce rublů. Podle Vladivostockých by se tak rubl dostal do příznivějšího světla.

Příslušnou petici už podepsalo několik tisíc lidí, napsal lokální ekonomický list Zolotoj rog. Autoři projektu dokonce nechali vypracovat design, jak by nový papírový peníz případně
mohl vypadat.

"Nová rublová bankovka nejen zdůrazní kupní sílu ruské měny, ale přitáhne i pozornost ke svému kulturnímu prvku," argumentují zástupci iniciativy. A to v kladném smyslu, jsou přesvědčeni.

Navržená podoba dvoutisícovky má na lícní straně most přes přístavní zátoku Zlatý roh, městský znak a sloupoví, které nechali zřídit zakladatelé města roku 1860. Na zadní straně je vladivostocká lanovka.

Návrh podoby dvoutisícirublovky.

Na přední straně bankovky by měla být vyobrazena i malá ruská plachetnice Mandžur, jež 20. června 1860 (2. července podle západního kalendáře) přistála u poloostrova na místě budoucího města pod velením kapitána Alexeje K. Šefnera. Kolonizátoři začali tehdy rychle stavět základy vladivostockého přístavu. Už o tři roky později pokřtili v tamním prvním kostele první miminko. Zhruba osminu obyvatel města tvořili tehdy Číňané.

Iniciativa ve Vladivostoku si myslí, že nová bankovka posílí citové pouto ruských občanů s jejich zemí, s jejími kulturními realitami. Tomu odpovídají i navržené motivy možné bankovky. Rusko se rozprostírá na ohromné ploše přes dva kontinenty - mezi dvěma oceány. A dobývání Sibiře a kolonizace Dálného východu jsou významné součásti ruských dějin. Vladivostok si tak svůj vlastní peníz zaslouží.

V současné době je v Rusku v oběhu šest oficiálních bankovek o hodnotách 10 rublů, 50 rublů, 100 rublů, 500 rublů, 1000 rublů a 5000 tisíc rublů.

U příležitosti zimních olympijských her v Soči byla vytištěna zvláštní storublová bankovka, a to v počtu dvacet milionů kusů. Jen se po nich zaprášilo.

Kurz rublu a kyselé obličeje návštěvníků směnárny v Moskvě.Mezi tisícovkou a pětitisícovkou rublů tak zeje dost velká mezera. S posledně jmenovanou bankovkou mají lidé mnohdy problémy ve chvíli, kdy ji chtějí rozměnit či s ní platí za menší nákup nebo služby.

V minulosti se nejednou upozorňovalo na to, a činí to i iniciátoři dvoutisícovky z Vladivostoku, že není příliš zřejmé, proč jsou na existujících papírových penězích ty které motivy - konkrétně obrázky měst. Logické a emocionální vazby s obcemi jsou údajně nejasné.

Proč je třeba na desetirublovce zobrazen Krasnojarsk a ne, což by prý bylo logičtější, Jaroslavl nebo Krasnodar? A proč je na pětistovce Archangelsk, který by se podle mnohých hodil spíše na pětitisícovku? Podobné otazníky se vznášejí nad všemi stávajícími papírovými rubly.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , repro Zolotoj rog

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ