Pozorovatelé: Gruzínci válčili bez ohledu na civilisty
30.08.2008 13:22 Aktualizováno 30.08. 21:09
Kdo nese vinu za konflikt? Kdo prováděl etnické čistky? Jak Rusové, tak Gruzínci svalují vinu na druhou stranu. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) však míní, že Gruzie se na válku dlouho připravovala a nebrala ohledy na jihoosetské civilisty.
Zpráva pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří byli rozmístěni v rámci mírových sil v Jižní Osetii ještě před nedávným rusko-gruzínským ozbrojeným konfliktem, vyznívá pro gruzínskou vládu značně kriticky. Gruzie podle dokumentu svou vojenskou akci dlouho připravovala a během ní nebrala ohled na jihoosetské civilní obyvatelstvo.
Z dokumentu, který se předběžnou "neformální cestou" dostal k německé vládě, citoval dnes na svých internetových stránkách magazín Der Spiegel. Mluvčí OBSE ale dementoval, že by jeho organizace zprávy v takovém duchu vydala.
K vypuknutí krize na jižním Kavkaze přispěl chybný postup gruzínské vlády, cituje list ze zprávy. Gruzínský útok podle ní začal dříve, než ruské tanky vjely do tunelu Roki vedoucího pod hřebenem Kavkazu z Ruska do Gruzie.
Pozorovatelé OBSE upozorňují také na možné gruzínské válečné zločiny. Například informují o tom, že gruzínská armáda zaútočila na osetské civilisty v noci, kdy spali.
Ruská strana již dříve obvinila Gruzii z pokusu o etnickou čistku v Jižní Osetii. Tbilisi naopak poukazuje na to, že výsledkem ruského vojenského zásahu je "prakticky dokonaná" čistka vůči gruzínskému obyvatelstvu v této odštěpenecké provincii.
Stálá rada OBSE rozhodla již v úterý vyslat do Gruzie operativně dalších 20 vojenských pozorovatelů, Tbilisi i Moskva s tím souhlasily. Tato dvacítka zahájí činnost v pondělí. Organizace by postupně mohla v regionu rozmístit až sto svých neozbrojených vojenských pozorovatelů, pokud si to obě strany budou přát.
Rusko-gruzínský spor o Jižní Osetii a Abcházii, dvě oblasti, které jsou formálně součástí Gruzie, ale už více než deset let usilují s podporou Moskvy o nezávislost, se vyhrotil začátkem srpna. Po několikadenních bojích, při nichž ruská armáda donutila Gruzínce po jejich útoku na Jižní Osetii k ústupu a obsadila pak část jejich území, obě strany přistoupily na příměří. Situace se znovu vyostřila v úterý, když Kreml oficiálně uznal samostatnost obou separatistických provincií.
V pondělí má o situaci v Gruzii jednat mimořádný summit EU v Bruselu.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.