Zatímco loni ruský premiér Vladimir Putin na Mezinárodní den žen obdaroval své krajanky a automobilky programem "šrotovného" v podobě prémie 50 000 rublů (asi 30 000 Kč) od státu při nákupu nového auta výměnou za ojetinu, letos podobný záměr šéfovi vlády nevyšel. Měl to být první "chytrý" mobil domácí výroby, ale na ten si Rusko bude muset nějakou dobu ještě počkat.
Vše začalo ještě v závěru loňského roku, kdy šéf firmy AFK Sistěma hrdě předvedl předsedovi vlády ruský mobilní telefon nazvaný MTS Glonass, který už názvem naznačoval, že dílo ruských konstruktérů je s to pracovat i jako navigační přístroj s využitím ruského satelitního systému Glonass.
Díky tomu se prý přesnost určení polohy abonenta pod širým nebem zvýší z 64 procent (při využití stávajícího amerického navigačního systému GPS) na plných 94 procent. Dalšími funkcemi se prý přístroj vyrovná výrobku firmy Apple iPhone 4 a prodávat se má od března.
Putin vzápětí doporučil spustit prodej právě 8. března, aby obdarované ženy "věděly, kde se nachází jejich muž".
"Vše se předvádělo jako vítězství domácí vědy a techniky, která Rusku umožnila přeskočit několik generací mobilních telefonů. Ale nakonec se ukázalo, že milovníky elektronických hraček čeká hned několik rozčarování," napsal list Izvestija. "O svátku se nový přístroj na pultech neobjeví, prodeje mohou začít až v dubnu a ruský bude jen název," dodal.
Ukázalo se totiž, že premiérovi byl předveden jen prototyp. Ale vývoj programu ještě není dokončen, nemluvě o tom, že přístroj není až tak ruský: vyrábět jej bude čínská společnost ZTE, zatímco "mozek" mobilu představuje mikročip od americké firmy Qualcomm. Výroba jeho ruské obdoby se teprve chystá. "Pravý ruský mobil se v přírodě nadále nevyskytuje," konstatoval deník Izvestija.
Nejde o jedinou "Potěmkinovu vesnici" v ruské elektronice v poslední době. Ještě před Putinovou blamáží se prezidentu Dmitriji Medveděvovi dostala do rukou ruská obdoba "smart phonu", jehož výroba také měla letos začít. Ale od předvedení hlavě státu panuje o dalším osudu ruského mobilu čtvrté generace mlčení.
"Samozřejmě lze předpokládat, že projekt se povede dotáhnout do konce, ale zase to nebude ruský přístroj," usoudil expert Eldar Murtazin. "Perspektivy nejsou nijak růžové. Nemáme ani konstruktéry, ani výrobce. V mikroelektronice je Rusko ještě v době bronzové," dodal.
Zatímco prodeje aut i díky "šrotovnému" lámou rekordy, samému premiérovi na letošní MDŽ nezbylo než se omezit na tradiční zdravici oslavenkyním. "Samozřejmě my, muži, chceme, aby ženy zkrášlovaly náš život. Jestli se tak však stane, závisí především na nás (mužích)," prohlásil Putin před novinářkami, které obsluhují dění na úřadu vlády.
Jakkoli ženy ruskou politiku zjevně zkrášlují, nikterak v ní nedominují, poznamenala státní agentura ITAR-TASS. Špičky vlády - premiér a jeho zástupci - jsou čistě mužská záležitost a ze 17 ministerstev dámy řídí jen tři. Obdobné je to i v okolí hlavy státu: prezident nejčastěji hovoří ústy své mluvčí, její kolegyně také řídí kremelský protokol a píší prezidentovy projevy.
Celkově však mezi 34 členů "velitelského štábu" Kremlu pronikly jen čtyři ženy a z 15 odborů prezidentské kanceláře řídí jen dva. Stejná tendence "hodně řadových pracovnic a málo náčelnic" je zjevná i na nižších příčkách aparátu.
V lavicích Státní dumy, dolní komory parlamentu, sice 14,5 procenta míst zaujímají poslankyně, nicméně expertka Olga Kryštanovská se v řadách 1100 členů vládnoucí elity dopočítala jen osmi procent žen.
O moc lépe na tom nejsou ani řadové Rusky. Podle statistik ženy v průměru pobírají jen 15 600 rublů, muži 23 900 (asi 9600 versus 14 700 Kč). Muži totiž dominují v štědře honorovaných profesích, například v těžařském průmyslu, zatímco ženy převládají v mizerně placeném školství. A i ve školách učitelé pobírají o 17 procent vyšší platy než učitelky.
To však nebrání slavit svátek žen v Rusku s pořádným rozmachem. V moskevských ulicích prudce vzrostl výskyt mužů s pugéty v rukou a v nabídce květinářství figuruje i kytice složená z 1501 rudých, bílých, žlutých a krémových růží. Kompozice o váze 50 kilogramů stojí 315 600 rublů (asi 195 tisíc Kč).