Ruskému hospodářství se nevede právě dobře. Inflace činí zhruba osm procent, rubl se téměř den ode dne propadá a mnozí domácí experti počítají s recesí. Přesto se proprezidentská strana Jednotné Rusko pokouší protlačit Státní dumou (dolní komora parlamentu) zákon, jenž by umožnil odškodnit ze státní kasy superbohaté Rusy postižené sankcemi Západu. Naráží s tím ale na poměrně velký odpor.
Pokud bohatí Rusové utrpí kvůli západním sankcím nějaké ztráty, Kreml by jim rád pomohl a alespoň částečně je odškodnil. Užitek by z toho měli mezi jinými, anebo hlavně, přátelé prezidenta Vladimira Putina.
Třeba Arkadij Rotenberg a jeho bratr Boris, kteří patří v hierarchii ruské společnosti k Olympu. Prvně jmenovanému miliardáři zabavily nedávno italské úřady několik jeho vil a nemovitostí na Sardinii, hotel v Římě a zmrazily mu několik účtů. Média uvádějí, že jde o úhrnnou hodnotu plus minus 30 milionů eur (zhruba 835 milionů Kč).
Bratři Rotenbergové se s Putinem znají ještě ze "starých časů" z juda, tento bojový sport je jejich společnou vášní. Arkadij díky přátelství s pánem Kremlu získává lukrativní státní zakázky, jež mu zásadním způsobem pomohly k velkému bohatství.
Arkadij Rotenberg se však ocitl na sankčních seznamech Evropské unie, USA, Kanady, Austrálie a Švýcarska.
Kdyby byl zákon navržený Jednotným Ruskem přijat, měl by oligarcha slušné šance být za ztrátu tří desítek milionů eur v Itálii odškodněn. Také proto překřtila některá ruská média zmiňovanou legislativu na "Rotenbergův zákon". Potrefený však zásadně odmítá, že by s tím měl něco společného.
Okolo zákona se rozproudila až vášnivá diskuze, na niž ruští občané nejsou v poslední době právě zvyklí. Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev na zasedání parlamentu prohlásil, že zákon je ve vážném rozporu s mezinárodním právem.
Svým obsahem je nepřímým státním pojištěním majetku v cizině. Navíc by zákon podle Uljukajeva podnítil odliv kapitálu do ciziny.
Proti zákonu hlasovali v prvním čtení i komunisté, kteří jinak v poslední době podporují všechny vlastenecké iniciativy zrozené v Kremlu. Legislativa podle nich totiž slouží hlavně oligarchům.
"Lidé, kteří už opakovaně vyvedli své peníze z Ruska, dostanou od nás znovu peníze z rozpočtu," uvedl komunistický poslanec Nikolaj Kolomezjev. Alexej Diděnko z Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) při rozpravě kritizoval, že zákon se týká zjevně především osob, jež skončily na sankčních seznamech.
"Proč bychom měli řešit jejich soukromé problémy na účet našich občanů?" argumentoval.
Oleg Nilov ze Spravedlivého Ruska se kvůli nedostatku financí ve státní pokladně rozhořčil: "Nemáme ani dost peněz na děti nemocné rakovinou. Nemáme žádné peníze, abychom odškodnily oběti lesních požárů a záplav. Čekají už roky."
Vládní strana Jednotné Rusko se však v dumě podobnými argumenty zjevně nenechává zviklat. Díky její většině a hlasům 233 poslanců zákon v prvním čtení prošel.
Avšak 202 zákonodárců se postavilo proti. Proputinovská partaj argumentuje mimo jiné připojením (anexí) Krymu k Ruské federaci.
A to je téma, které je v aktuální ruské politice téměř posvátné a proti němuž se málokdo odváží vystupovat.
"Dnes existuje reálné nebezpečí, že soudy vynášejí politicky motivované verdikty proti ruským občanům," prohlásil v debatě šéf ústavně právního výboru dumy Vladimir Pligin (Jednotné Rusko). "Mezi jinými proti obyvatelům Krymu nebo lidem, kteří tam mají majetky." Dále dodal, že je kontraproduktivní stavět vlastníky velkých podniků proti společnosti.
Mimo jiné je "absolutní lež", že osoby na sankčních seznamech mají majetky v zahraničí. Většina z nich prý v cizině nikdy nic nevlastnila a nebyla se zahraničím nikdy nijak spojena.
Faktem však současně je, že i sám Pligin by mohl z nového zákona profitovat, neboť také on je na západní černé listině.
Ještě loni deklaroval, že má v Bulharsku pozemek a letní dům. A jeho syn má podíly v bulharských firmách.
Zatím není jasné, zda se zákon o "odškodňování boháčů" ocitne i ve druhém čtení. Jak politický, tak veřejný odpor proti němu je značný.
Sám prezident Putin se k legislativě, kterou by měl nakonec podepsat, zatím veřejně nevyjádřil.