Prorok Putin. Svahy v Soči jsou plné lyžařů i vlastenců

Zahraničí
13. 2. 2015 06:30
Na prkně na olympijských sjezdovkách v Soči.
Na prkně na olympijských sjezdovkách v Soči.

Uspořádáním zimních olympijských her v Soči chtěl ruský prezident též přitáhnout své krajany do této části Kavkazu. I když mnozí škarohlídi předvídali opak, ze zasněžených svahů nad Soči se stal pro Rusy velký turistický magnet. Alespoň v tomto ohledu může být Vladimír Putin spokojen. Turistický byznys kvete, trochu paradoxně i díky sankcím, které na sebe uvalily vzájemně Západ a Moskva.

Lepší to snad ani nemohlo být, mnou si ve vyjádřeních pro domácí tisk spokojeně ruce podnikatelé v restauratérství a hotelnictví ve středisku alpského lyžování Roza Chutor nedaleko Krásné Poljany, asi čtyři desítky kilometrů od Soči.

Dlouhé fronty u lanovek v Krásné Poljaně.Loni se v této části Kavkazu pořádaly zimní olympijské soutěže. Nejen kritici pána Kremlu a skeptici z povolání si tehdy nebyli jistí, zda Soči díky olympijské propagaci opravdu přiláká v budoucnu i velký počet amatérských lyžařů. Stalo se.

Od nynějších zimních prázdnin jsme ztratili prakticky všechny pochybnosti, radují se místní podnikatelé.

Také tentokrát měl prý Putin pravdu, z Krásné Poljany udělal ruskou Mekku zimních sportů.
Na přelomu roku se na tamních kavkazských sjezdovkách tísnilo kolem čtyřiceti tisíc lidí. A výraz "tísnilo" není nikterak přehnaný. U lyžařských vleků se tvořily obrovské fronty, takže radnice dokonce musela vydat nařízení, aby se omezilo množství prodávaných skipasů.

Starosta Valerij Kokarev, bývalý důstojník elitní jednotky, šel dokonce tak daleko, že o svátcích nepustil domácí na svahy. Kdo bydlel v Krásné Poljaně a okolí, musel zůstat mimo.

Jen díky tomu, že Rusové jsou z minulosti zvyklí poslouchat příkazy "vrchnosti", nařízení fungovalo. Na Západě by něco takového bylo asi těžko proveditelné.

Prezident Putin agituje v Soči.V souvislosti s tím, že jsou Rusové přesvědčeni, alespoň většina, že se k nim Západ chová nespravedlivě, nefér, láká Soči na zimní radovánky i nemálo těch, kdo se cítí jako patrioti a chtějí to nějak vyjádřit.

Třeba tím, že letos nevyrazili na zimní dovolenou do rakouských nebo švýcarských Alp, byť na to mají dost peněz, ale do Krásné Poljany.

"Vytíženost našich hotelů činí téměř sto procent," tvrdí Kokarev, který má ve své kanceláři černobílou fotografii, na níž mu Putin před mnoha lety uděluje vyznamenání. Bylo to nečekané, připouští starosta, který už kuje velké plány na letní sezonu.

Místní byznysmeni současně přiznávají, že atraktivitu Soči a blízkých hor razantně zvýšily také ohromný propad kurzu rublu, nízké ceny ropy a sankce. Pokud budou sankce ještě nějakou dobu trvat, což zatím tak vypadá, je to jen dobře... Současně jsou ale podnikatelé stále více přesvědčeni, že jejich Kavkaz skrývá pro byznys ohromný potenciál.

Vlastenectví se neprojevuje jen na zvýšené návštěvnosti, ale v některých zařízeních třeba i tím, že se tam nabízí vlastenecké jídlo či nápoje. Kupříkladu i víno z Toskánska, jež ale zrálo na vinicích, které patří Rusovi. V jednom z případů slavnému herci a režisérovi, Putinovu příteli Nikitu Michalkovovi (oscarový film Unaveni sluncem; 1994).

Konce lanovek nad Krásnou Poljanou.

Na Kavkaz u Soči přitom míří průřez ruské spolčenosti - od střední třídy po zbohatlíky. Nejen ti si ale ještě postesknou, že podmínky na Kavkaze nejsou zatím tak kvalitní jako v Evropě.
To platí i pro sjezdovky. Jsou kratší a je na nich méně místa než v Alpách. Stěžují si klasičtí lyžaři i snowboarďáci. Místní tak už intenzivně přemýšlejí nejen o prodlužování a rozšiřování sjezdovek, ale i o nových tratích v přilehlém národním parku.

Zde se ale mimo jiné střetnou s ochranáři přírody, v první řadě s aktivisty nevládní organizace Ekovacht. Že nejen místními, krasnodarskými úřady není právě milována, ukázala rovněž příprava olympiády v Soči, kdy Ekovacht čelil řadě podrazů a špinavostí. Podobně jako množství jiných NGO v Rusku dostal i Ekovacht cejch "zahraničních agentů".

Putin a Medveděv na lyžích.Poněkud jiná, méně optimistická situace je kolem olympijských sportovišť v samotném Soči. Tamní olympijský park vypadá setrvale spíše ospale, v subtropickém klimatu se nadšení pro zimní sporty drží v jistých mezích.

Pokud jde o olympiádu v Soči, měla mít v ruském hospodářství mnohem širší záběr - nejen lokální. Tento vytoužený efekt však sankce a padající ceny ropy do značné míry zmařily.

Podle analytiků investiční společnosti FINAM navštívilo roku 2014 Soči zhruba pět milionů turistů, což bylo o 31 procent více než rok předtím. Deset procent přijelo z ciziny. Do Krasnodarského kraje, kde Soči leží, přicestovalo loni celkem 13 milionů turistů.

FINAM uvádí, že ruské hospodářství profitovalo ze zimní olympiády růstem HDP o 0,3 procenta. Očekávalo se ale více. Ruská centrální banka na rok 2014 předpovídala růst HDP 1,5 až 1,8 procenta, nakonec však stoupl o pouhých 0,6 procenta. V roce 2013 to bylo 1,3 procenta.

V letech 2012 vzrostlo HDP v Rusku o 3,4 procenta, roku 2011 o 4,3 procenta a roku 2010 o 4,5 procenta.

Ani Soči a Krásná Poljana ale nemají jistotu růžové budoucnosti. Podle expertů bude příliv domácích a zahraničních turistů záviset hodně také na tom, zda se tam podaří pořádat zajímavé a významné sportovní akce.

Olympijský bonus - ženy běží 30 kilometrů na olympiádě v Soči.

Autor: Petr PodanýFoto: ČTK/AP , http://kraspol.ru, Kreml

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ