Protiraketová obrana v Rumunsku. Rusko reaguje rozporně
05.02.2010 12:20
Ne Česká republika a Polsko, nýbrž Rumunsko se má zjevně stát nejdůležitější americkou základnou budoucí protiraketové obrany v Evropě, uvádějí některá ruská média. V Rumunsku mají být podle nich umístěny nejen rakety SM-3 na pevnině, ale ty doplní i některé plovoucí prvky v Černém moři.
Plán na vojenskou spolupráci s USA ve čtvrtek schválila rumunská nejvyšší rada obrany (CSAT), záměr potvrdil i Bílý dům. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ovšem ujistil, že systém není namířen proti Rusku.
Oficiální reakce Kremlu zatím chybí, nicméně plány USA a Rumunska vyvolávají v Rusku rozporuplné reakce.
Za "reálnou hrozbu ruské bezpečnosti" označil rumunsko-americké plány šéfredaktor ruského odborného časopisu Nacionalnaja oborona a poradce ministerstva obrany Igor Korotčenko. "Jde o plán na využití nových raket SM-3, což může nepochybně značně oslabit možnosti Ruska ve sféře jaderného odstrašení," řekl dnes agentuře Ria Novosti.
Bývalý člen generálního štábu ruských ozbrojených sil dodal, že rakety SM-3 mohou po plánované modernizaci ničit ruské mezikontinentální balistické střely v počátečních stadiích jejich letu.
Korotčenko doporučil ruské armádě, aby v reakci na americké plány označila prvky budoucího protiraketového systému za "potenciální hlavní cíle útoku ruských raketových sil". Armáda a politické vedení v Rumunsku si podle něj musejí uvědomit, že Rusko neponechá americko-rumunský plán "bez náležité odpovědi".
Opačného mínění je jiný ruský expert, šéf moskevského Ústavu pro strategické analýzy Alexandr Konovalov. V rozhovoru pro moskevský rozhlas dnes řekl, že americké vojenské plány v Rumunsku nemohou Rusko nijak ohrozit. Rakety, které mají být součástí amerického systému, byly podle Konovalova původně určeny pro vojenská plavidla. Mají mnohem menší dosah, než rakety plánované pro systém, jenž měl být původně umístěn v Česku a Polsku.
Verze vhodná pro pozemní nasazení zatím neexistuje a měla by být vytvořena někdy v roce 2015. Pokud nový typ nezvětší svůj nynější dosah 500 kilometrů, nemohou rakety z Rumunska Rusko ohrozit," prohlásil ruský expert.
Sám fakt, že systém má být umístěn v Rumunsku, ukazuje spíš na snahu odvrátit hrozbu z jihu, tedy z Íránu, dodal.
Rumunský prezident Traian Basescu ve čtvrtek zvlášť zdůraznil, že účast Rumunska na novém projektu není namířena proti Moskvě. "Nový systém není proti Rusku. To chci kategoricky zdůraznit, Rumunsko nebude hostitelem systému namířeného proti Rusku, ale proti jiným hrozbám," ujistil rumunský prezident.
Foto: Pentagon
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.