Na Ukrajině se rozpoutala "skutečná občanská válka", prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin pouhých 48 hodin před začátkem předčasných prezidentských voleb v sousední zemi. Kyjev si přitom od nedělního hlasování slibuje, že zajistí legitimitu nového vedení Ukrajiny.
Krizi podle Putina rozpoutalo loňské odmítnutí tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče podepsat dohodu o přidružení s Evropskou unií. Následoval státní převrat, "podpořený našimi americkými přáteli", a nakonec chaos a "skutečná občanská válka", prohlásil Putin ve svém vystoupení před podnikateli na hospodářském fóru v Petrohradu.
Putin také varoval Západ před ukvapeným přijímáním sankcí proti Rusku: "Ekonomické sankce mají efekt bumerangu (...) Chápu podnikatele, kteří investovali do Ruska stovky milionů a úspěšně zde podnikají.
Ale co teď? Mají úspěšný byznys ukončit kvůli nesprávné politice?" dotázal se ruský prezident.
Pán Kremlu ale současně dodal, že výsledky voleb na Ukrajině bude respektovat.
Volební komise čelí útokům separatistů
Aktivisté samozvané Doněcké lidové republiky zesilují útoky proti volebním okrskům na východě Ukrajiny, mnoho místních volebních komisí rozehnali a dalším vyhrožují. Uvedla to dnes v prohlášení ukrajinská nevládní organizace Výbor ukrajinských voličů, která monitoruje přípravu k nedělnímu prvnímu kolu prezidentských voleb. Nejkritičtější situace podle ní panuje ve městech Slavjansk, Kramatorsk, Horlivka a Mariupol.
V posledních hodinách se radikálové v Doněcké oblasti zmocnili dalších čtyř volebních místností, konstatoval výbor. "Většina volebních komisí v oblasti vykonává své funkce v ilegalitě. Jen mizivá část z nich pracuje normálně," uvádí se v prohlášení. Relativně klidná je jen situace ve městech Dobropillja a Krasnoarmijsk. Při nejlepším scénáři by se prý hlasování mohlo uskutečnit ve třetině volebních okrsků.
Volební komise se potýkají s nedostatkem spolupracovníků. Lidé se podle ukrajinského výboru bojí podílet se na organizaci hlasování, mnozí z nich jsou vystaveni výhrůžkám. "Jde jim o život," stojí v prohlášení.
Radikálům se navíc prý podařilo proniknout do uzavřené počítačové sítě, jejímž prostřednictvím má shromažďovat výsledky ústřední volební komise v Kyjevě. Podle serveru Ostrov byly zaznamenány i pokusy o únos pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Kritická situace podle ukrajinských médií panuje v přístavu Mariupol. Výrazné zhoršení bezpečnosti v ulicích přinutilo místní radní vyhlásit ve městě od dnešního dne zákaz nočního vycházení.
Ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov, který v Mariupolu vlastní několik velkých průmyslových závodů a dolů, se podle povstalců rozhodl přenést volební místnosti do areálu svých podniků. Všechny jsou pod přísnou ozbrojenou ochranou.
"Věříme, že občané Mariupolu budou volby ignorovat," uvedli v prohlášení povstalci. "Mariupol už není součástí Ukrajiny, ale patří do Doněcké lidové republiky," zdůraznili.