Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že nedělní volby do Státní dumy, dolní parlamentní komory, zvýšily legitimitu ruského parlamentu. Rusové podle něj vysokou volební účastí dokázali, že si nepřejí "vývoj země podle destruktivního scénáře" jako v některých zemích bývalého Sovětského svazu.
"Jestli se předcházející sestava Státní dumy opírala o vůli 70 procent voličů, tak nyní je to 90 procent, protože jen deset procent hlasů získaly strany, které se do parlamentu nedostaly," řekl dnes podle agentury ITAR-TASS Putin novinářům.
V nedělních volbách po sečtení naprosté většiny hlasů jasně vede s asi 64 procenty hlasů proprezidentské Jednotné Rusko. "Stál jsem v čele kandidátky a tak je to (výsledek hlasování) jasná známka důvěry," podotkl ruský prezident.
Do Státní dumy se dostanou ještě komunisté, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského a levicové Spravedlivé Rusko. Až na komunisty může Putin v podstatě počítat s podporou všech parlamentních frakcí. Jednotné Rusko, které prezident do voleb osobně vedl, ale zřejmě samo získá ústavní většinu. Putin dnes prohlásil, že jeho strana dosáhne na 315 ze 450 poslaneckých mandátů.
"Je důležité, že občané projevili vážný, odpovědný vztah k rozvoji země, k upevnění vnitropolitické situace," pochválil Putin své spoluobčany.
Opozice chce jít k soudu
Neúspěšná opozice je připravena volby soudně napadnout, poukazuje na nerovnou volební kampaň, na zneužívání úřední moci ve prospěch vládnoucího Jednotného Ruska i na stovky případů porušení volebního zákona.
Pozorovatelé z Parlamentního shromáždění Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes označili volby za nerovné a nespravedlivé, pozorovatelé ze Společenství nezávislých států (SNS) naopak za spravedlivé, rovné a svobodné.
Slovy o destruktivním vývoji v některých zemích SNS měl Putin zřejmě na mysli prozápadní změny, které se v minulých letech odehrály v Gruzii a na Ukrajině. Předáci Jednotného Ruska už dlouho brojí proti hrozbě dalších "oranžových revolucí", které v představách Kremlu organizuje Západ.
Evropská unie dnes kritizovala nedělní volby v Rusku. Volby podle komisařky pro zahraniční vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové provázelo porušování svobody slova a svobody shromažďování. Komisařka před novináři v Berlíně poznamenala, že tyto problémy byly zjevné již před hlasováním.
Neevropské volby
"Viděli jsme porušování základních práv, zejména svobody slova a svobody shromažďování," řekla. Jako "velice nešťastné" kritizovala i obstrukce ruských úřadů, které zabránily větší účasti pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Způsob, jakým bylo toto vítězství dosaženo, kritizovalo dnes i Německo. "Nejsou žádné pochyby - měřeno našimi normami, nebyly to svobodné, spravedlivé ani demokratické volby," řekl mluvčí německé vlády Thomas Steg.
Obdobně se o ruských volbách vyjádřil i německý vládní zmocněnec pro lidská práva Günter Nooke. "Nebyly ani spravedlivé, ani demokratické," řekl agentuře DPA. Manipulace a porušování volebních pravidel podle něj začalo již dlouho před hlasováním. Novinkou ale bylo, že si Kreml nedal žádnou práci to zamaskovat, dodal politik vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Ještě dříve Bílý dům vyzval Rusko, aby vyšetřilo stížnosti na porušování volebních pravidel, a kritizoval využívání státních prostředků na podporu Jednotného Ruska, zastrašování opozice či nerovné podmínky pro jednotlivé kandidáty i strany.
Foto: AP