Putin ukrajinské příměří vítá a vyzývá k jeho dodržování

Zahraničí
21. 6. 2014 19:42
Vladimir Putin.
Vladimir Putin.

Strany konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny se navzájem obviňovaly z nedodržování jednostranného příměří, které v pátek večer vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. To přitom nakonec s výhradami podpořil i ruský prezident Vladimir Putin. USA, Francie a Německo Rusku pohrozily dalšími sankcemi, pokud nezajistí zmírnění napětí. Putin ale nařídil bojovou pohotovost pro jednotky centrálního vojenského okruhu.

Šéf Kremlu podpořil rozhodnutí Porošenka vyhlásit příměří na jihovýchodě Ukrajiny i jeho ohlášený širší plán podniknout řadu konkrétních kroků k dosažení mírového urovnání. Putin vyzval "strany konfliktu, aby zastavily jakékoli bojové akce a zasedly za jednací stůl", uvedl Kreml.

Porošenkův mírový plán však podle Putina nebude životaschopný a realistický bez praktických kroků směřujících k zahájení dialogu a nesmí mít charakter "ultimáta".
Moskva ještě několik hodin před Putinovým vyjádřením projevovala k Porošenkovu kroku ostře negativní postoj. Ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že plán se jeví jako ultimátum a je porušením dubnové ženevské dohody o stabilizaci situace na Ukrajině, protože v něm prý chybí návrh na jednání se separatisty. Lavrov také Kyjev kritizoval za údajně zvýšenou vojenskou aktivitu na východě země.

Ukrajinští pohraničníci tvrdí, že proruští separatisté neberou na příměří ohled. V noci na dnešek prý minomety a automatickými puškami zaútočili na dvě ukrajinská stanoviště a zranili další tři vojáky; od pátečního večera dohromady už devět.

Porošenko zdůraznil, že ukrajinští vojáci budou v případě nedodržení podmínek mírového plánu postupovat adekvátně k situaci. Ukrajina však podle něj usiluje o mír a urovnání mírovou cestou.

Obvinění z porušování příměří, které je součástí širšího mírového plánu, dnes přicházely i z druhé strany. "Premiér" proruské Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj tvrdil, že odstřelování východoukrajinského města Slavjansk ukrajinskými jednotkami pokračuje. Podobně se vyjádřil také proruský gubernátor Donbasu Pavel Gubarev.

Dočasný konec ozbrojených akcí ukrajinské armády má umožnit rebelům složit zbraně, ale podle Borodaje prezident jednoho státu nemůže požadovat "od druhého státu" složení zbraní a kapitulaci ozbrojených sil. "Je načase Porošenkovi a dalším vůdcům kyjevské junty objasnit, že jejich jurisdikce se na Doněckou lidovou republiku nevztahuje; Doněcká lidová republika je nezávislým státem," řekl Borodaj.

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová po vzájemných telefonických konzultacích pohrozili Rusku novými sankcemi. "Shodli se, že kdyby Rusko nepodniklo okamžité konkrétní kroky k deeskalaci situace na východě Ukrajiny, Spojené státy a Evropská unie by koordinovaly další kroky vůči Rusku," uvedl Bílý dům.

Místo deeskalace dnes ale prezident Putin nařídil bojovou pohotovost pro jednotky centrálního vojenského okruhu. Mimořádné prověrky bojové připravenosti se zúčastní 65 tisíc vojáků a 5500 bojových vozidel, uvedl ruský generální štáb.

K uvolnění napětí zřejmě nepřispěje ani další krok Ruska, které vyhlásilo mezinárodní pátrání po ukrajinském ministrovi vnitra Arsenu Avakovovi a gubernátorovi Dněpropetrovské oblasti Igoru Kolomojském. Moskva je podezírá z podílu na vraždách a používání zakázaných prostředků a metod při vedení války na východě Ukrajiny.

Autor: ČTK , ITAR-TASSFoto: ČTK , Nikolsky Alexei

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ