Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu poděkoval ruským vojákům bojujícím s mezinárodním terorismem a vyzval další státy k vytvoření "jednotné fronty" proti tomuto jevu. Ostře kritizoval turecké vedení, kterému přičetl odpovědnost za nedávné zabití obou příslušníků ruských sil v Sýrii. Dal však najevo, že nehodlá spor s Ankarou řešit zbraněmi. Turečtí představitelé se proti ruské kritice opět ohradili a označili ji za "sovětskou propagandu".
"Je to boj za svobodu, za pravdu, za svobodu lidstva," prohlásil o boji proti terorismu a připomněl ruské oběti: naposledy při říjnovém zničení civilního letadla na egyptském Sinaji s 224 mrtvými. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát.
Ruští vojáci v Sýrii podle šéfa státu bojují především za Rusko a za bezpečnost ruských občanů, protože v Sýrii působí i mnoho teroristů původem z Ruska. "Musíme je zničit i ve vzdálených oblastech," zdůraznil s tím, že i to byl důvod pro nasazení ruského letectva v Sýrii.
Aniž přímo jmenoval Spojené státy či další země, ruský prezident poznamenal, že je jasné, kdo destabilizoval Blízký východ. "Víme, proč se tak stalo, kdo chtěl svrhnout nepohodlné režimy... Navařili tuto kaši, zničili státnost a pak si prostě umyli ruce, otevřeli cestu radikálům, extremistům a teroristům," prohlásil.
Teď je však podle Putina nutné "dát stranou všechny spory a vytvořit jednotnou frontu" proti terorismu, působící podle norem mezinárodního práva a pod záštitou OSN. "Každý civilizovaný stát je povinen přispět," řekl.
To ale také znamená neuplatňovat dvojí měřítko a nedělat žádné obchody s teroristy, poznamenal. "Víme, kdo si v Turecku naplňuje svou kapsu a dovoluje teroristům vydělávat," řekl. Příslušníci turecké vládnoucí elity podle Putina kupují ropu od Islámského státu a za tyto peníze si teroristé opatřují zbraně a podnikají atentáty proti občanům Ruska, Francie a dalších zemí.
Turecké vedení ostře kritizoval i za sestřelení ruského bombardéru a zabití ruských vojáků jako za "podlý válečný zločin". Avšak ujistil, že Rusko se nechystá "řinčet zbraněmi" ani neklade rovnítko mezi spřáteleným tureckým národem a částí nynější vládnoucí elity.
"Asi jen Alláh ví, proč to udělali. Zjevně se Alláh rozhodl potrestat vládnoucí kliku v Turecku, když ji zbavil rozumu a úsudku," řekl Putin. "Nejednou budou litovat toho, co spáchali," zapřisáhl se a dal jasně najevo, že ruská odveta se nespokojí jen se zákazem dovozu tureckých rajčat a dalšími hospodářskými sankcemi.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naopak obvinil Rusko, že je samo zapleteno do obchodování s ropou Islámského státu v Sýrii. "Máme důkazy a odhalíme je světu," řekl. Konkrétně však jen zmínil syrského podnikatele, který má podle Erdogana ruský pas.
Za "sovětskou propagandu" označil ruská obvinění turecký premiér Ahmet Davutoglu. "Během studené války existovala sovětská propagandistická mašinérie. Nazývali jsme to lži podle Pravdy," odkázal šéf vlády na bývalé noviny Komunistické strany Sovětského svazu. "Mysleli jsme, že sovětská éra v Rusku už skončila, ale ona se znovu objevila. Tento způsob používání propagandistických metod k potlačování problémů se sousedy se vrací krok za krokem," řekl Davutoglu podle agentury AFP.