Ruský prezident se všemožně stará o blaho svých občanů. Nejnověji Vladimír Putin požaduje, aby vodka, ruský národní truňk, zůstala (relativně) levná. Její zdražování by totiž mohlo ohrozit zdraví Rusů.
Vladimír Vladimírovič ví, jak a čím u svých krajanů zabodovat. Je nezbytně nutné zamezit růstu cen vodky, prohlásil tento týden při setkání se zástupci vlády a gubernátory. Důvody jsou podle pána Kremlu zřejmé.
Jde o blaho občanů. Pokud dále poroste cena vodky, začne opět mnoho Rusů sahat po levném pití: průmyslovém alkoholu, nemrznoucích prostředcích a dalších nebezpečných směsích. Také se ještě více rozšíří pálení alkoholu načerno.
Takový alkohol je, jak ukazují letité zkušenosti, mnohem rizikovější pro zdraví než alkohol legální. Lze tedy bez přehánění prohlásil, že levný alkohol zachraňuje životy. Ovšem - také je zkracuje.
Vodka je ruským národním pitivem. Často se ovšem pije velmi excesivně. Mezinárodní studie prokázaly, že zhruba čtvrtina ruských mužů umírá před dosažením 55 let věku. Alkoholismus na tom má velký podíl. V Británii je tento podíl přibližně sedm procent.
Rozsáhlá studie, jejíž výsledky nedávno zveřejnil odborný magazín The Lancet, zkoumala alkoholické návyky 151 tisíc Rusů. Za 10 let zemřelo z této skupiny přibližně osm tisíc lidí. U kuřáků ve věku 35 až 54 let, kteří pijí tři a více litru vodky týdně, je podle propočtů badatelů riziko úmrtí 35 procent.
U méně silných pijáků je toto riziko výrazně nižší, zjistili vědci - u těch, kdo vypijí méně než litr vodky týdně, je to jen 16 procent.
Souvislost mezi vysokou úmrtností Rusů a alkoholem je vědecky prokázána už dlouho. Více než polovina smrtelných případů u Rusů ve věku mezi 15 a 54 lety připadá na nadměrné pití, uvedli experti v pět let staré studii. Úmrtnost v této věkové skupině tak byla u mužů pětkrát vyšší než v západní Evropě a u žen třikrát vyšší.
Vědci tehdy vycházeli z údajů poskytnutých příbuznými lidí, kteří zemřeli po konzumaci vodky.
Čerstvý výzkum ukázal, že ruští pijáci vodky odcházejí z tohoto světa hlavně na otravu alkoholem, při nehodách, násilí nebo sebevraždách. Svůj díl si ale vyberou i choroby jako rakovina jater či plicní problémy. Existují i ruské problematické pijačky, ale problém se týká především mužů.
Průměrná střední délka života u ruských mužů je podle některých údajů jen 64 let.
Letos stoupla státem regulovaná minimální cena vodky za půl litru nápoje o zhruba třetinu na 220 rublů, což je v přepočtu dle aktuálního kurzu asi 90 korun. Putin se zjevně obává, že kdyby museli jeho krajané platit za vodku ještě více, dále by se zvýšila jejich nespokojenost.
Na Rusy už tak těžce doléhají nynější ekonomické problémy včetně sankcí a drastického pádu hodnoty domácí měny. Potraviny se letos zdražily v průměru o čtvrtinu.
Diskutuje se i o zdražování chleba.
Příští rok by hrubý domácí produkt v Ruské federaci mohl klesnout o až 4,5 procenta, uvádí v čerstvé prognóze Ruská centrální banka (CBR).
Vodka se v Rusku objevila koncem 14. století. Přivezli ji tam roku 1386 cizinci, konkrétně poselstvo z Janova, které nápoj (aqua vitae - živá voda) představilo knížeti Dmitriji Donskému. V roce 1429 se tento nápoj objevil v Ruskou opět, tentokrát jako univerzální lék.
Sto let poté (1533) vznikl na jeho výrobu carský monopol. Vodka má v Rusku i své muzeum - nedávno se přestěhovalo z Petrohradu do Moskvy.