Východoukrajinští vzbouřenci podnikli v noci dva nové útoky na doněcké letiště, které však podle Kyjeva zůstává dál pod kontrolou ukrajinské armády. Podle povstaleckých velitelů obránci letiště odolávají útokům jen díky podpoře žoldnéřů z USA a Polska. Mluvčí štábu protipovstalecké operace Vladislav Selezňov dnes novinářům řekl, že v areálu letiště armáda provedla rotaci bojových oddílů a posílila obranu klíčových zón.
"Letiště je nadále pod kontrolou armádních jednotek. Ranveje, terminály a další objekty odolávají útokům, které jsou lokálního charakteru," řekl mluvčí.
Podle povstaleckých vůdců odolává letiště jen díky podpoře zahraničních žoldnéřů. Šéf tajné policie samozvané Doněcké lidové republiky Leonid Baranov dnes povstalecké agentuře Novorossija řekl, že cizinců je mezi obránci doněckého letiště "ohromné množství". Do zajetí prý v minulých dnech padli ozbrojenci z Polska, mnoho bojovníků podle Baranova přišlo na pomoc ukrajinské armádě i z USA.
"Jsou to profesionálové, nejen Američané, mluví se tam mnoha jazyky. Je to potvrzená informace, s jistotou lze říct, že jsou tam žoldnéři, kteří se odmítají vzdát," prohlásil Baranov.
Povstalecký premiér Alexandr Zacharčenko v rozhovoru pro dnešní vydání ruského listu Vzgljad uvedl, že bitva o doněcké letiště zablokovala jakýkoli další pokrok, který byl založen v takzvaných minských dohodách. Ty na dvou schůzkách 5. a 20. září v běloruské metropoli dojednali zástupci povstalců a Kyjeva.
Součástí dohod je kromě zastavení palby výměna zajatců a vytvoření třicetikilometrové nárazníkové zóny.
"Rozpory se jen dál prohlubují. Výměna zajatců a další dohody ale zůstávají v platnosti, nikdo je nevypověděl," řekl Zacharčenko. "Na příštím jednání v Minsku je třeba o doněckém letišti hovořit. Kdyby nebylo tohoto problému, jednání by pokročilo rychleji," konstatoval.