Incident nad Baltem
Ruská stíhačka předvedla výkrut u stroje USA
30.04.2016 09:45 Aktualizováno 30.04. 13:25
Rusko opět odmítlo výhrady Pentagonu vůči počínání ruského stíhače, který se v pátek přiblížil k americkému průzkumnému letounu. Moskva naopak obvinila posádku amerického stroje, že se pokoušela o skryté přiblížení k ruským hranicím. Jde o další ze série podobných incidentů v oblasti Baltského moře v poslední době.
Ruská stíhačka Suchoj Su-27 podle americké televize CNN podnikla výkrut ve vzdálenosti jen asi 30 metrů od průzkumného letounu Spojených států RC-135. Ruský pilot podle Američanů udělal "nebezpečný a neprofesionální manévr".
Ruský stíhač se k RC-135, letícímu nad mezinárodními vodami Baltu, podle armádní mluvčí Michelle Baldanzaové přiblížil až na vzdálenost 25 stop (necelých osm metrů) a pak ve výkrutu přeletěl nad americkým letounem. "Su-27 zachytil americký letoun na běžném letu a ve vysoké rychlosti podnikl agresivní manévr ohrožující bezpečnost americké posádky v RC-135," uvedla mluvčí.
"Všechny lety ruských letadel se odehrávají v souladu s mezinárodními pravidly. Současně chceme upozornit, že výzvědný letoun RC-135U se znovu pokoušel přikrást se k ruské hranici s vypnutým odpovídačem (automatické zařízení zajišťující identifikaci), a proto musel vzlétnout náš stíhač, aby vizuálně určil typ letounu a jeho palubní číslo," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
Poradil americkému letectvu, aby buď nelétalo k ruským hranicím, nebo zapínalo odpovídače umožňující obsluze ruských radarů identifikaci stroje. "Jiný průzkumný letoun Boeing OC-135B v rámci mezinárodní dohody o otevřeném nebi v sobotu přistál v (ruském) Ulan-Ude, aniž by musela kvůli jeho identifikaci vzlétnout stíhačka," dodal Konašenkov.
K podobnému incidentu mezi Su-27 a RC-135 podle mluvčího velitelství amerických sil v Evropě došlo 14. dubna. Ruský stíhač se tehdy přiblížil k americkému stroji na 15 metrů.
Ještě dříve dvojice ruských bombardérů Su-24 opakovaně přelétala nízko nad americkým torpédoborcem Donald Cook plujícím Baltském moři, což působilo jako simulované útoky. Nejméně v jednom případě letěly tak nízko, že vytvořily vlny na hladině moře.
Torpédoborec operoval v mezinárodních vodách Baltského moře více než 100 kilometrů od západoruského Kaliningradu. Velitel plavidla označil počínání Rusů za nebezpečné a neprofesionální.
Moskva americké stížnosti odmítla. "Princip svobody plavby amerického torpédoborce neruší princip svobody letu ruských letounů," poznamenal tehdy generál Konašenkov.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.