Stálým zástupcem Ruské federace u Severoatlantické aliance v Bruselu se stal Dmitrij Rogozin, známý svými nacionalistickými postoji. Do funkce jej jmenoval ruský prezident Vladimir Putin.
Rogozin se v minulých letech profiloval jako nacionalistický politik, velmi se zasazoval například o ochranu práv ruských etnických menšin žijících mimo Ruskou federaci.
Jeho časté tvrdé výroky o imigrantech, případně o ruských občanech původem z Kavkazu způsobily, že jeho politická strana se v roce 2005 nesměla účastnit voleb do moskevského zastupitelstva. Rogozin se pravidelně účastní nejrůznějších xenofobních a nacionalistických demonstrací a protestů.
Jeho jméno je spojeno s ostře nacionalistickou stranou Vlast, kterou v minulých letech vedl a za niž také zasedal ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu. Nakonec však v roce 2006 ze své funkce odstoupil, podle politologů po dohodě s Kremlem.
Vlast se pak v loňském roce sloučila s několika dalšími menšími stranami a s Putinovým požehnáním zformovala politické uskupení Spravedlivé Rusko. To je po prosincových parlamentních volbách čtvrtou a nejmenší silou v nové sestavě ruského parlamentu a je zcela loajální vůči politickému kurzu současného prezidenta.
Jmenování čtyřiačtyřicetiletého Rogozina, který v Bruselu nahrazuje dosavadního zástupce Konstantina Tockého, je zřejmě dalším krokem Moskvy směrem k tvrdšímu způsobu komunikace s NATO.
Rogozin je například hlasitým odpůrcem možnosti vzniku nezávislého Kosova. Jakési zkušenosti s mezinárodní politikou v mezinárodních vztazích už má. V minulosti už byl vyslancem Kremlu při jednáních o otázkách postavení ruské Kaliningradské oblasti s Evropskou unií.
Foto: archiv