Pořádná trefa se povedla bandě zločinců před pár týdny. Dvěma podnikatelům v terénním autě zbývalo z Rostova do Moskvy už jen 150 kilometrů, když je zastavila silniční kontrola. Než se rozkoukali, zastavil u vozu mikrobus, ze kterého vyskákali zamaskovaní ozbrojenci se samopaly. Klást odpor nemělo smysl.
Útočníci se bez jediného výstřelu zmocnili 43 milionů rublů (více než 26 milionů Kč) a odjeli, jen co přepadené zavřeli do kufru jejich auta. Podobná přepadení se jeví součástí obecnějšího jevu. Rusko se za hospodářské krize děsí růstu zločinnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko slaví Den žen. Krize prý Ruskám svědčí
Krize v Rusku. Bohatí si zvykají na život bez služek
"Vliv světové krize na celkový stav kriminality zesiluje," upozornil už ruský prezident Dmitrij Medveděv na poradě s vedením ministerstva vnitra.
Předchozí léta prosperity provázel i pokles kriminality, ale rok 2008 se zřejmě stane posledním rokem příznivých statistik, svědčících o větší bezpečnosti v zemi.
Moskevský prokurátor Jurij Semin již oznámil, že v metropoli počet vražd stoupl o 16 procent. Jen v Moskvě se od počátku roku staly transporty peněz terčem půl tuctu útoků, další skoro dvě desítky lidí byly přepadeny, když si v bance vybírali z účtu větší sumu, anebo ji měnili ve směnárně.
Stoupl i počet zabavených padělků peněz, což úřady také vysvětlují krizí.
Ještě hrozivěji vypadají čísla z regionů: ve městě Nižnij Novgorod je vražd o třetinu více, v Tomské oblasti zločinnost stoupla o čtvrtinu. Podle ministerstva vnitra je však ještě příliš brzy na to, aby se dalo hovořit o tendenci.
Zloději v supermarketech i podvodní finančníci
Ve hře je více faktorů. Vězení opouštějí recidivisté, zavření v 90. letech, a hlavně miliony Rusů přišly o práci. "Se zvýšením nezaměstnanosti v Rusku o jedno procento roste zločinnost o pět až sedm procent," upozorňuje analytik Valerij Jefimov; ministryně zdravotnictví a sociálních věcí přitom počítá s růstem nezaměstnanosti o 50 procent. Z tohoto hlediska se prognózy dvacetiprocentního růstu zločinnosti zdají optimistické.
V hypermarketech na moskevských předměstích si už stěžují, že prý každý pátý návštěvník je zloděj. A lidé bez zaměstnání také více pijí a od sklenky bývá často jen krůček k sáhnutí po noži, čímž se i objasňuje nárůst vražd.
Média také už delší čas bijí na poplach před mnohamilionovou armádou zahraničních dělníků, kteří se vydali do Ruska v dobách hospodářského boomu a teď jako první přicházejí o práci. Za pravdu jim dávají statistiky, podle nichž cizinci spáchali v lednu o čtvrtinu více zločinů než loni. Ale statistiky bývají ošidné. V loňském roce měli "gastarbeiteři" na svědomí jen zhruba tři procenta zaregistrovaných deliktů. Cizinci se naopak pod vlivem krize i podle úřadů častěji stávají terčem xenofobních útoků.
Zločinec však nemusí být jen bandita v kukle. Zatímco se ruský tisk rozepisoval o tom, jak americký finančník Bernard Madoff zpronevěřil 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), podobné finanční pyramidy připravily v Rusku své klienty o desítky miliard rublů; jen loni ruské úřady vyšetřovaly na 200 případů. Jurij Korotkij z federální finanční služby ve vládním deníku Rossijskaja gazeta připustil, že finanční podvody mohou být kvůli hospodářské krize teď ještě častější.
Výpalné v těstovinách
Hospodářský list Vedomosti se už také zamyslel nad tím, jak krize ovlivní úroveň korupce v zemi, vždyť "bez úplatků si ruskou ekonomiku nelze představit". Podle optimistů by si s poklesem příjmů měli opasky utáhnout i úplatkáři, avšak podnikatelé si naopak stěžují, že zkorumpovaní úředníci "berou, jako by to mělo být naposledy".
I nynější spor mezi Moskvou a separatisty z Jižní Osetie o kontrolu nad finanční pomocí prý svědčí o tom, že boj o peníze se zostřuje.
Koneckonců o úplatnosti dopravních strážníků koluje nepřeberné množství vtipů. "Vstávej, je šest - už hodinu všichni jezdí zadarmo!" budí podle jedné anekdoty kolegu jiný strážce zákona. Už sám systém podle listu Moskovskij komsomolec nutí inspektory stát u silnice s nataženou dlaní: uživit rodinu z průměrného policejního platu okolo 14 tisíc rublů (asi 8600 Kč) prostě není možné, když sama uniforma stojí okolo 15 tisíc, a to ještě strážník musí 3 až 5 tisíc rublů předávat nadřízeným a přispívat do společného fondu na obhajobu a úplatky soudcům, kdyby náhodou byl kolega lapen při činu.
Na krizi si však stěžují i sami zločinci z povolání. "K šéfovi krámku se smíšeným zbožím, kterému dělám 'střechu', zašli konkurenti a nabídli mu stejnou ochranu za poloviční cenu. To je dumping!" rozhořčil se v časopisu Newsweek jeden z ruských "kmotrů". A to mu dotyčný obchodník vzhledem k potížím s hotovostí už platil výpalné v těstovinách...
Foto: Reuters