Případ Skripala
Rusko ignoruje výzvy Mayové. Na akce Britů prý přijde odpověď
14.03.2018 10:47 Aktualizováno 14.03. 11:44
Ruská média spekulují o možné reakci Londýna na odmítavý postoj Moskvy k britskému ultimátu v kauze dvojitého tajného agenta Sergeje Skripala. Někdejšího příslušníka ruské vojenské rozvědky, který později pracoval i pro britskou tajnou službu, někdo 4. března v jihoanglickém Salisbury otrávil. Britská premiérka Theresa Mayová dala Rusku čas do úterní půlnoci, aby vysvětlilo, jak se do Skripalova těla dostala nervová látka vyrobená údajně v bývalém SSSR. Moskva ultimátum ignorovala a dnes hodlá požádat o kontakt se Skripalovou dcerou, kterou látka rovněž zasáhla.
Ruský tisk označuje za pravděpodobné varianty britské reakce vyhoštění ruských diplomatů, blokování účtů ruských podnikatelů v britských bankách nebo odejmutí licence ruskému televiznímu kanálu Russia Today (RT). Spekuluje se i o odpojení Ruska od globální bankovní transakční sítě SWIFT.
Jakoukoli souvislost Ruska se Skripalovou otravou znovu v Moskvě popřel kremelský mluvčí Dmitrij Peskov: "Moskva nepřijme absolutně prázdná a neprokázaná obvinění, odmítá jazyk ultimát." Hovořit o formě ruské odpovědi na britskou odvetu je předčasné, nicméně po jakýchkoli "nezákonných" britských akcích proti ruským médiím přijde ruská odpověď, řekl Peskov. Doufá, že "ostatní evropské státy neopodstatněnost obvinění proti Rusku pochopí".
Oko za oko, zub za zub
Už v úterý mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová varovala, že pokud Londýn odebere licenci televizi RT, pak Rusko znemožní všem britským médiím včetně BBC působit v Rusku.
Podle agentury Interfax ruské velvyslanectví v Londýně hodlá ve středu požádat o konzulární kontakt se Skripalovou dcerou Julijí, která byla jedovatou substancí zvanou novičok rovněž zasažena. Třiatřicetiletá žena má ruské občanství, o jejím aktuálním zdravotním stavu nejsou žádné informace. Při hospitalizaci byl podle britských médií její stav stejně jako stav jejího otce kritický.
Podle ruského analytika Fjodora Lukjanova rozsah britské reakce závisí na tom, zda kroky Londýna podpoří jeho evropští spojenci. Evropa však nebude ochotna Rusko izolovat, řekl politolog agentuře Interfax.
"Arzenál odvetných kroků se podstatně rozšíří, pokud se Londýnu podaří přesvědčit spojence o nezbytnosti jednotné konsolidované reakce. Kontinentální Evropa není proti tomu, aby se ruský faktor využíval jako prostředek jejího sjednocení, nicméně nehodlá dopustit faktickou roztržku s Moskvou," soudí Lukjanov.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.