Za "drakonické" označilo ruské velvyslanectví ve Washingtonu nové americké sankce proti Rusku, vyhlášené v souvislosti s otravou někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. USA zavádějí "drakonické sankce" pod vymyšlenou záminkou a bez jakéhokoliv objasnění, faktů či důkazů, uvedlo diplomatické zastoupení podle agentury RIA Novosti. Restrikce mohou podle odhadů postihnout ruské zboží za stovky milionů dolarů.
Americká strana podle velvyslanectví odmítla odpovědět na upřesňující otázky. "Řekli nám, že Spojené státy mají dost informací, aby učinily závěr o tom, že je Rusko vinné," uvedli ruští diplomaté.
Skripala a jeho dceru letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se z otravy zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Britské tajné služby z útoku proti Skripalovým obviňují Rusko, které podíl na incidentu odmítá.
Spojené státy podle středečního vyjádření ministerstva zahraničí dospěly k závěru, že nervově paralytický jed proti Skripalovým použilo Rusko. Nové sankce vstoupí v platnost 22. srpna nebo blízko tomuto datu. Británie rozhodnutí amerického spojence uvítala.
Televize NBC oznámila, že sankce mají mít dvě fáze. Druhá má následovat po třech měsících, pokud Rusko neposkytne záruky, že napříště chemické nebo biologické zbraně nepoužije a vysloví souhlas s inspekcí OSN.
První fáze sankcí, která má vstoupit v platnost v srpnu, se podle NBC bude týkat obchodní výměny a finančních transakcí. Bude ale mít jen omezený dopad, protože se bude překrývat s jinými sankcemi, vyhlášenými už proti Rusku dříve. Podstatně větší dopad by měla druhá fáze sankcí. Snížila by úroveň diplomatických styků, zakázala by ruské letecké společnosti Aeroflot provozovat lety do USA a prakticky by zastavila veškerou obchodní výměnu.