A zrušte víza
Rusko nabízí ke Kypru model řešení dluhu Rusko - Bělorusko
21.03.2013 11:40
Evropská komise s Ruskem "vstřícně konzultuje" řešení kyperské finanční krize. Prohlásil to dnes v Moskvě na konferenci o vztazích mezi Evropskou unií a Ruskem šéf bruselské exekutivy José Manuel Barroso. Situace na Kypru se podle Barrosa dotýká ruských zájmů, a proto o ní EU s Moskvou diskutuje. "Vztahy s našimi partnery budeme budovat otevřeně," prohlásil Barroso.
Předseda Evropské komise připustil, že Brusel Rusko neinformoval o způsobu, jakým chtěl řešit kyperské problémy. Upozornil však, že kompromisu v jednání mezi EU a Kyprem o řešení krize dosud nebylo dosaženo.
V Moskvě má dnes druhým dnem pokračovat jednání kyperského ministra financí Michalise Sarrise s jeho ruským partnerem Antonem Siluanovem.
Sarris před zahájením rozhovorů novinářům řekl, že Kypr bude požadovat prodloužení lhůty splatnosti ruské půjčky ze 2,5 na pět let a snížení útoku ze 4,5 na 2,5 procenta. Kypr splácí Rusku úvěr ve výši 2,5 miliardy eur (63,9 miliardy Kč).
V dosavadním jednání s Moskvou zatím Sarris nevidí žádné nepřekonatelné překážky. Kyperský ministr potvrdil, že kromě ruské půjčky se jedná i o spolupráci v energetickém a bankovním sektoru. "Zřetelně jsme (Rusko) požádali o pomoc, ale řešení musí mít i nějaký ekonomický smysl pro Moskvu," řekl ministr. Veškerá případná podpora, kterou Kypr z Ruska dostane, bude podle Sarrise na ostrov směřovat prostřednictvím bankovních kanálů.
Podle ruských médií se má do řešení kyperských problémů zapojit ruská rozvojová banka VEB. Řešení by mohlo být nalezeno podle scénáře, který byl dohodnut ve vztazích mezi Ruskem a Běloruskem. Dluhy, které měl Minsk u ruského plynárenského monopolu Gazprom, zaplatilo Bělorusko svými aktivy.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv pohrozil snížením podílu eura na ruských měnových rezervách, pokud způsob řešení kyperské finanční krize poškodí ruské zájmy. Medveděv to uvedl v rozhovoru pro několik západoevropských deníků, který dnes zveřejnil web ruského předsednictva vlády.
Zdanění kyperských bankovních vkladů, které EU navrhovala, označil ruský premiér za "důvod k zamyšlení" o ruském vztahu k evropské měně. Rusko má v eurech asi 42 procent svých rezerv.
EU se při řešení kyperských problémů chová jako "slon v porcelánu", řekl Medveděv a přirovnal návrh zdanění vkladů k někdejším sovětským metodám.
Kreml stále tlačí na zrušení víz
EU chce modernizovat vztahy s Ruskem, ale "strategické partnerství vyžaduje i strategickou důvěru", prohlásil v Moskvě Barroso. Brusel podle něj Rusku navrhuje zejména strategickou spolupráci v oblasti inovací.
Barroso řekl, že v zahraniční politice musejí Rusko a Evropská unie sblížit svá stanoviska k syrské krizi. "Pokračujeme ve spolupráci ohledně vývoje v Íránu i blízkovýchodního konfliktu. Teď je třeba sblížit stanoviska k syrské krizi, která je skvrnou na svědomí lidstva," řekl.
Pro Rusko je hlavním problémem vztahů s Evropou zrušení víz. Potvrdil to premiér Dmitrij Medveděv, který při setkání s Barrosem řekl, že víza jsou "překážkou v pohybu lidského kapitálu z Ruska do Evropské unie".
Jednání o zrušení víz probíhá od roku 2007, ale v některých oblastech podle Medveděva žádného pokroku dosaženo nebylo. Moskva nyní očekává definitivní návrhy Bruselu.
Rusko a EU se už shodly na společných krocích, které by měly postupně vést ke zrušení víz. Dohodly se rovněž na možnosti některých úlev pro držitele služebních pasů.
Západ se však obává, že úplné otevření hranic by znamenalo sílící pronikání ruských zločineckých struktur do Evropy a vedlo by k nekontrolované migraci.
Podle Medveděva víza představují bariéru podnikatelských aktivit a stojí v cestě širším vědeckým a kulturním kontaktům. "V podmínkách bezpříkladné mobility dnešního světa, zejména mezi podnikateli a mládeží, by odstranění víz radikálně změnilo situaci," prohlásil ruský premiér.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.