Hlídací psík OBSE
Rusko: Odsuďte nacionalismus a neonacismus na Ukrajině
26.02.2014 11:30
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyzval Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby co nejrozhodněji odsoudila "růst nacionalistických a neonacistických nálad na západě Ukrajiny". OBSE se na evropském kontinentě snaží hrát roli "hlídacího psa demokracie".
Při jednání s generálním tajemníkem OBSE, italským diplomatem Lambertem Zannierem Lavrov rovněž poukázal na výzvy ukrajinských nacionalistů zakázat používání ruštiny, připravit ruskojazyčné Ukrajince o občanství, omezit svobodu slova a zakázat "nevyhovující" politické strany.
Ruský ministr zdůraznil, že mezinárodní společenství by mělo objektivně a nestranně zhodnotit situaci na Ukrajině, kterou je nezbytné vrátit do právního rámce.
Na Ukrajině po třech měsících protivládních demonstrací padl režim prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče.
Formování nových mocenských struktur je provázeno obavami z vyhrocení dlouhodobých sporů mezi západem země zaměřeným na spolupráci se západní Evropou a ruskojazyčnými regiony na východě a jihu Ukrajiny, které tradičně tíhnou k Moskvě.
Na Krymu a na rusko-ukrajinské hranici došlo v uplynulých dnech k některým přesunům vojenských jednotek a jejich posílení. To je ale v okamžicích, kdy je sousední stát mocensky destabilizován, naprosto obvyklé. Jednotky v západním Rusku byly také uvedeny do stavu zvýšené bojové pohotovosti, podle Kremlu běžný test jejich připravenosti.
Tyrčynov velí i armádě
Předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, který po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče plní i roli prozatímní hlavy státu, převzal také pravomoci vrchního velitele ozbrojených sil. Uvádí se to ve výnosu, který dnes podle agentury Interfax zveřejnila prezidentská kancelář.
Pro Janukovyčovo sesazení z čela státu a vypsání předčasných prezidentských voleb na 25. května hlasovalo minulou sobotu 328 z celkem 450 poslanců.
O den později vstoupila v platnost upravená ústava, podle níž povinnosti hlavy státu, pokud zemi chybí prezident, přebírá předseda parlamentu.
Turčynov v úterý vedl poradu s náčelníky bezpečnostních složek, na které se probírala opatření zaměřená proti separatismu, zejména na Krymu, kde většinu populace tvoří Rusové. Část tamních politiků vybízí k připojení poloostrova k Rusku, jež má od Ukrajiny, ke které byl Krym připojen až v roce 1954, pronajatou námořní základnu v Sevastopolu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.