Rusko stanovilo minimální cenu vodky. Kvůli zdraví
20.11.2009 12:00
Moskva stanovila minimální státní cenu za vodku. Půllitrová láhev bude stát od 1. ledna příštího roku nejméně 89 rublů, což je v přepočtu zhruba 53 korun. Dohodla se na tom ve čtvrtek státní agentura pro regulaci kvůli trhu s lihovinami (Rosalkohol).
Zdražení vodky má být prvním krokem v tažení prezidenta Dmitrije Medveděva proti ruskému pijáctví a alkoholismu, zejména ve snaze lépe chránit zdraví. Je to i opatření proti černým palírnám a pančerům.
Jak uvádějí ruská média, asi 60 procent celkové produkce vodky v zemi se stáčí do půllitrových lahví, které jsou k dostání už za 50 rublů.
Není jisté, zda Medveděv uspěje tam, kde ztroskotal v 80.letech například poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov. Ale zavedení minimální ceny má také úřadům usnadnit boj proti nelegální produkci vodky, na niž podle odhadů připadá třetina až polovina nabídky v obchodech.
Убойная жидкость. Фильм Аркадия Мамонтова
"Šedá" vodka, prodávaná bez placení daní, se pozná podle toho, že láhev stojí už okolo zmíněné padesátky rublů (zhruba 30 Kč). Od Nového roku by se podobně levná vodka měla ocitnout mimo zákon. V moskevských obchodech nyní běžně stojí láhev lidovější a legálně daněné vodky okolo stovky rublů, na venkově však bývá levnější.
K minimální ceně 89 rublů úřady dospěly sečtením jednotlivých položek: 17 rublů na výrobní náklady, daň z lihu 42 rublů, daň z přidané hodnoty 11 rublů, minimální zisk velkoobchodu sedm rublů a minimální zisk maloobchodu 12 rublů.
Expert Vadim Drobiz odhaduje, že se letos v Rusku vyrobí 2,5 miliardy litrů lihovin, z čehož 1,05 miliardy litrů připadne na legální produkci a 800 milionů litrů na "šedou" vodku. O zbytek se podělí podomácku pálená "samohonka", lékárnické preparáty a čisticí prostředky s příměsí lihu, které ruští pijáci také konzumují.
"Pokud se podaří zajistit, že se minimální cena bude respektovat, tisíce našich spoluobčanů si zachovají zdraví a možná i život a kriminální podnikání s padělaným alkoholem utrpí úder," předpověděl dnes list Izvestija, ale připustil, že půjde o obtížný úkol.
Názory odborníků se různí.
Předseda svazu lihovarníků Dmitrij Dobrov věří, že zavedení minimální ceny poslouží jako účinný nástroj k vytěsnění "šedé" vodky z trhu. K tomu je však podle něj zapotřebí ještě citelně zvýšit postih prodejců příliš levné vodky; dosud se totiž mohou obávat jen pokut v řádu pár tisícovek rublů.
ČTĚTE TAKÉ: Vrásky na ruských čelech. Neohrozí krize vodku?
Medveděv zahájil boj s ruskou tradici - alkoholem
Nové opatření počítá s odebráním licence a pokutou až 100 tisíc rublů.
Naopak jiní experti jako analytik Pavel Salin se obávají, že záměr ztroskotá na příliš vysoké míře korupce, která vysvětluje i současný stav na pultech s alkoholem.
"Šedá" vodka přeci i podle hlasů ze svazu lihovarníků nepochází jen z garáží, ale i z linek oficiálních výrobců a prodává se i v celostátních obchodních sítích.
Lékaři se však obávají, že kvůli zvýšené ceně a ekonomické krizi bude mnoho Rusů opět sahat po levném pití: průmyslovém alkoholu, nemrznoucích prostředcích a dalších nebezpečných směsích.
Medveděv ještě v září vládě a dalším úřadům nařídil do tří měsíců vypracovat nová opatření na snížení spotřeby alkoholu. Jde kromě jiného o omezení reklamy na alkoholické nápoje, o možnost zákazu jejich prodeje v určitých lokalitách a v určitých časových úsecích dne a o nahrazení dosavadních pokut pro ty, kdo prodávají alkohol mladistvým, stíháním pro trestný čin.
Nápoje s nízkým obsahem alkoholu, oblíbené zejména u mládeže, by se podle prezidenta měly prodávat jen v třetinkových lahvích, omezit by se měl i pouliční prodej piva.
Medveděv označil alkoholismus v Rusku za národní katastrofu, která podrývá zdraví lidí a také ekonomiku. Rusko má jednu z nejvyšších spotřeb alkoholu na světě. Kvůli tomu se podle oficiálních údajů dožije penzijního věku jen něco přes 40 procent mladých mužů, kteří teď vycházejí ze škol.
Omezit spotřebu alkoholu se v polovině 80. let snažil i Gorbačov, ale tehdejší částečná prohibice vedla hlavně k prudkému poklesu obliby sovětského vůdce. Rusové považují pití vodky za národní tradici a v současnosti je konzumace alkoholu ještě vyšší než v divokých 90. letech.
Podle odhadů připadá na každého Rusa 18 litrů čistého lihu ročně.
Alkohol se zdá být hlavní příčinou, proč má průměrný Rus vyhlídky dožít se kratšího věku než obyvatel Bangladéše, Senegalu, Jemenu, Hondurasu či Tádžikistánu. "Epidemie alkoholismu v Rusku vedla k tomu, že úmrtnost mužů na svobodě je třikrát vyšší než průměrná úmrtnost mezi vězni stejného věku," upozornila počátkem léta studie zveřejněná prezidentovým poradním sborem.
Vodka se v Rusku objevila koncem 14. století. Přivezli ji tam roku 1386 cizinci, konkrétně poselstvo z Janova, které nápoj (aqua vitae - živá voda) představilo knížeti Dmitriji Donskému. V roce 1429 se tento nápoj objevil v Ruskou opět, tentokrát jako univerzální lék. Sto let poté (1533) vznikl na jeho výrobu carský monopol. Vodka má v Rusku i své muzeum - nedávno se přestěhovalo z Petrohradu do Moskvy.
Foto: ruské Muzeum vodky, Wikipedie a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.