Rusko vyváží imitaci demokracie, píše polský tisk

Zahraničí
3. 11. 2014 09:41
Volby na východě Ukrajiny byly podle Gazety Wyborczy příkladem ruské imitace demokracie.
Volby na východě Ukrajiny byly podle Gazety Wyborczy příkladem ruské imitace demokracie.

Moskva obviňuje Američany, že porušují světový řád "exportem demokracie". Sama ale také vyváží to, co má: svou imitaci demokracie. Podle ruských volebních receptů se konalo referendum na Krymu i nedělní hlasování v Donbasu na východě Ukrajiny, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

Co na tom, že "volby" do místních "parlamentů" a "výkonných orgánů" v částech Doněcké a Luhanské oblasti ovládnutých vzbouřenci se odehrály navzdory nesouhlasu kyjevských úřadů, jakož i s porušením ukrajinských zákonů.

Vzbouřenci jsou od toho vzbouřenci, aby nedodržovali pravidla stanovená těmi, proti kterým se vzbouřili.

Nedělní volby v "Lugandě", jak moskevští liberálové nazývají to, čemu Kreml říká "Novorusko", nemají ale nic společného se základními, "technickými" požadavky demokracie. Pokud ani nelze určit, jaký je počet oprávněných voličů, pak oznámené výsledky nemohou být považovány za věrohodné. Pokud chybějí nezávislí pozorovatelé, sčítání hlasů lze a je i nutno označit za podvod.

Svět výsledek voleb na východě Ukrajiny pochopitelně nemůže uznat.Seznamy oprávněných voličů v "Lugandě" neexistovaly. Za pozorovatele sotva lze považovat 51 "herců", vyslaných záhadnou Asociací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, nepochybně vytvořenou Rusy jen pro tuto příležitost. Zkratka ABSE zní ruským uším skoro jako OBSE, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Evropa, Spojené státy i generální tajemník OSN Pan Ki-mun jsou proti volbám v Donbasu. Svět jejich výsledky neuzná.

Ale Rusko ano. Proč by je taky nemělo uznat, když je samo uspořádalo? A to, že do volební kampaně nebyla připuštěna žádná opozice, že hlasování a sčítání hlasů nikdo nekontroloval, je přece v souladu s pravidly ruské imitace demokracie.

Tyto volby poškodí především samotné obyvatele Donbasu. Nepomohou k ukončení ozbrojeného konfliktu v regionu, naopak - oddálí okamžik, kdy bude možné hovořit o stabilizaci situace, rekonstrukci, perspektivě normálního života v míru.

Západ na ně odpoví novými sankcemi, Moskva jako odvetu zavede své vlastní, Kyjev se "zvolenými" jednat nebude.

Vladimiru Putinovi jistě na volbách nepřišlo nic zvláštního.Hodně lidí z Doněcku a Luhansku šlo k urnám, aby s upřímným přesvědčením hlasovali pro orgány samozvaných republik. Věřili, že to přiblíží konec válečných hrůz, špatností a strachu. Právě ti jsou nejvíc podvedeni.

Moskva si užije doušku bleskového trumfu, za kterým se snaží skrýt hořkou pravdu, že přichází o Ukrajinu. Nechtěla s volbami počkat měsíc, aby je uspořádala 7. prosince, jak si přály úřady v Kyjevě.

Nezáleží jí na uklidnění situace v Donbasu, ale na tom, aby "Luganda" zůstala hnisající ranou na těle Ukrajiny, ohniskem nákazy, kterou se možná povede nakazit celou zemi, aby její vůdci nakonec neměli jiné východisko než v rouchu kajícníků zaťukat na brány Kremlu.

Export imitace demokracie slouží tomuto cíli.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ