Rusko může odpovědět na umístění amerického protiraketového deštníku v Evropě i tím, že vybaví své rakety Topol-M manévrujícími hlavicemi. Uvedl to dnes podle agentury ITAR-TASS poradce velitele ruských strategických raketových sil Viktor Jesin. Moskva současně prohlásila, že neplánuje zřídit vojenské základny v zahraničí.
Dementovala tak informace tisku, že by ruské bombardéry v odvetě za umístění amerického protiraketového štítu v Polsku a Česku mohly využívat letiště na Kubě.
"Rusko, které se řídí mírovou politikou, nevytváří vojenské základny za hranicemi jiných států," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva obrany Ilšat Bajčurin.
Washington si přeje umístit v Polsku desítku protiraketových střel a v Česku vyhledávací radar na obranu před raketovou hrozbou z některých nevypočitatelných států, mezi které řadí hlavně Írán. Moskva však vnímá americké plány jako ohrožení ruských zájmů. Ruští politici a generálové mnohokrát varovali, že odpovědí odvetnými protiopatřeními.
"Mezi odvetnými opatřeními Ruska na rozmístění americké protiraketové obrany může být i zdokonalení ruských strategických raket Topol-M nadzvukovými manévrujícími bojovými hlavicemi," řekl generálplukovník Jesin. Lze podle něj rovněž zvýšit počet klamných hlavic, které mají zmást protiraketovou obranu, a zkrátit počáteční etapu letu, kdy raketa bývá nejzranitelnější.
Za další možné technické opatření označil oživení programu orbitálních balistických raket, které budou schopny obletět stávající i potenciální systémy protiraketové obrany a přes Jižní pól zasáhnout území Spojených států.
Jesin upozornil, že Rusko může už nyní technická opatření uskutečňovat, a také to částečně dělá.
Poradce se ale vyslovil proti tomu, aby Rusko v reakci na americké plány protiraketové obrany v Evropě přijalo neprodleně vojenská opatření.
"K realizaci takových opatření je třeba přistupovat uvážlivě, každou věc je třeba dělat ve správný čas. Kdyby Rusko již nyní přijalo vojenská opatření, bylo by to předčasné," zdůraznil.
Již loni v prosinci se velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov nechal slyšet, že nové ruské zbraně budou schopny překonat každý systém protiraketové obrany, a to včetně těch teprve vyvíjených. Pohrozil také, že na prvky amerického štítu v Polsku a v Česku by ruská raketová vojska mohla zacílit své balistické střely.
Ze Solovcovových slov nebylo zcela jasné, jaké zbraně měl na mysli. Nejspíše však šlo o raketu Topol-M, jejíž zkušební start se uskutečnil loni 8. prosince.
Podle serveru natoaktual.cz byly tři sériové mobilní rakety Topol-M zařazeny do výzbroje raketové divize na základně Tejkovo. Kromě toho asi padesátka střel Topol-M je v silech. Každý rok má přibýt pět statických a tři mobilní rakety. Topol-M má standardně jednu, ale může být vybaven až šesti hlavicemi, jakož i hypersonických tělesem, které v horních vrstvách atmosféry dosahuje až čtrnáctinásobku rychlosti zvuku. I podle západních expertů je tak tato mezikontinentální balistická střela s to překonat jakoukoliv protiraketovou obranu.
Foto: Pentagon, ruská armáda a archiv