Ruský soud odmítl žádost o rehabilitaci Stalinova souputníka

Zahraničí
2. 4. 2015 16:50
Stalin opět nabývá mezi Rusy na popularitě.
Stalin opět nabývá mezi Rusy na popularitě.

Ruský nejvyšší soud ve čtvrtek odmítl žádost rodiny bývalého obávaného šéfa sovětské tajné policie NKVD Genricha Jagody o rehabilitaci. Jagoda, původně blízký spolupracovník diktátora Josifa Stalina, byl v roce 1938 popraven jako údajný člen "pravicově trockistického bloku".

Michail Gorbačov nechal během perestrojky v roce 1988 dvacítku odsouzených rehabilitovat, ale rozsudek nad Jagodou zůstal v platnosti.

Jagodovi potomci se od těch dob několikrát marně pokoušeli ruské soudy o potřebě rehabilitace přesvědčit. Jejich přání nejvyšší soud nevyslyšel. Zasedání bylo neveřejné, jak soudci své odmítavé stanovisko zdůvodnili, není známo. Oficiální zpráva jen uvádí, že na bývalého lidového komisaře vnitra se "rehabilitace nevztahuje".

Jagoda byl dlouho věrným Stalinovým souputníkem, po revoluci v roce 1917 byl zástupcem zakladatele bolševické tajné služby Felixe Dzeržinského. Do čela lidového komisariátu (ministerstva) vnitra ho Stalin postavil v roce 1934. Za čtyři roky působení v čele obávané tajné policie Jagoda inicioval vznik sítě koncentračních táborů Gulag a stal se ústřední postavou vlny stalinských čistek.

Stejně jako mnozí jiní se ale nakonec Stalinovi sám znelíbil. Byl obviněn ze špionáže a vlastizrady a v březnu 1938 popraven. Stejný osud stihl v roce 1940 Jagodova nástupce Nikolaje Ježova a v roce 1953 Ježovova nástupce Lavrentije Beriju.

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov nechal v roce 1988 rehabilitovat dvacet lidí, kteří byli v roce 1938 odsouzeni spolu s Jagodou. Rehabilitační komise Komunistické strany Sovětského svazu tehdy vydala prohlášení, že "prokuratura SSSR nevznesla protest proti odsouzení Genricha Jagody, který byl rovněž souzen v tomto případu".

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ