První ruská "neviditelná" stíhačka se dnes poprvé vznesla do vzduchu, více než deset let po svém americkém protějšku. Let byl podle výrobce Suchoj úspěšný. Ruské ministerstvo obrany plánuje nový stroj nakupovat od roku 2015, média a analytici jsou skeptičtější.
Ruská stíhačka má být odpovědí na americký letoun F-22 Raptor, který už je v americké výzbroji. Raptor poprvé vzlétl v roce 1997 a mezitím se vyrobilo či je ve výrobě 187 těchto strojů. Soudě podle záběrů se ruský stroj Raptoru silně podobá.
"Dnes se v Komsomolsku na Amuru uskutečnil první let letounu páté generace. Let trval přibližně 45 minut a proběhl normálně. Letadlo si vedlo velmi dobře. Všechna naše očekávání od prvního letu se splnila. Premiéra byla úspěšná," řekla televizi Rossija 24 mluvčí společnosti Suchoj Olga Kajukovová.
Hlavním zadáním nové stíhačky je vybojovat vzdušnou nadvládu, k čemuž má napomoci obtížná zjistitelnost radary a infračervenými čidly. I proto osm ze 16 závěsů pro výzbroj je umístěno uvnitř stroje. Stroj se má také vyznačovat mimořádnou obratností, novou avionikou a radarem, umožňujícím útočit na vzdušné i pozemní cíle v jakémkoli počasí a době. Má být schopen vzlétat a přistávat na drahách o délce jen 300 až 400 metrů.
Během letu jsme vyzkoušeli řízení letounu, práci motoru a základních systémů, vysouvání a zasouvání podvozku. Stroj si ve všech fázích letu vedl dobře. Pilotuje se snadno a pohodlně," prohlásil zkušební pilot Sergej Bogdan.
Šéf společnosti Suchoj Michail Pogosjan označil první let za velký úspěch ruské vědy a konstruktérů i spolupráce s Indií. "Jsem přesvědčen, že náš společný projekt předčí západní obdoby poměrem mezi cenou a účinností a umožní nejen posílit obranyschopnost Ruska a Indie, ale i zaujmout čestné místo na světovém trhu," prohlásil.
První zkušební let se plánoval na čtvrtek, ale kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám na Dálném východu byl o 24 hodin odložen. Původně se první let očekával už koncem roku 2008, pak 2009.
V Komsomolsku se má nová stíhačka Suchoj, zatím známá jako T-50 či jako program PAK FA, vyrábět. Další letové zkoušky mají následovat na základnách v okolí Moskvy a Astrachaně.
Ministerstvo obrany plánuje nakupovat nové stroje už od roku 2015. Podle skeptičtějších analytiků potrvá ještě deset let, než se nová stíhačka začne sériově vyrábět.
"I kdyby PAK FA byl zařazen do výzbroje nejdříve v roce 2020, Rusko i tak předhoní Čínu. První let dokazuje, že ruský letecký průmysl patří do klubu, ve kterém kromě Američanů nikdo není," napsal dnes list Vedomosti.
V USA se však už vyvíjí lehčí doplněk Raptoru, stíhačka F-35, určená i pro americké spojence. Zatím není jasné, kdy vzlétne první čínská stíhačka páté generace.
Peking se na zbrojním trhu stává konkurentem Moskvy, i když motory pro své stíhačky dosud nakupuje v Rusku. V pozici hlavního zákazníka ruských zbrojovek Čínu už vystřídala Indie. Ta si prý chystá pořídit 250 nových stíhaček. Na letadla připadá zhruba polovina exportu ruských zbraní, jichž se loni vyvezlo za 8,5 miliardy dolarů (asi 159 miliard Kč).
PAK FA se jeví prvním zásadně novým bojovým letounem od rozpadu Sovětského svazu. Další vývoj jednoho z nejsložitějších projektů ještě mohou postihnout problémy, s jakými se potýká například námořní raketa Bulava pro nové jaderné ponorky. Ale mezikontinentální střela, která má být schopna pronikat protiraketovou obranou, při většině zkoušek selhala.
Podle listu Nězavisimaja gazeta prý první let absolvoval stroj, který se jen vnějškově podobá prototypu budoucí stíhačky, poháněl jej "starý" motor namísto mnohem silnějšího nového agregátu a ani nebyl vybaven novým radarem, který dosud prochází zkouškami.
Mezitím má být do výzbroje zařazena stíhačka Suchoj Su-35, označovaná za stroj generace 4++, ale vycházející ještě ze stroje Su-27 z 80. let minulého století. Ruské letectvo si zatím objednalo 48 těchto strojů, prvních se má podle různých zdrojů dočkat letos či napřesrok.
Foto: ČTK/AP,Vesti a Pentagon