Ruští loďaři brání nákupu <span>bitevních lodí</span> z Francie

Zahraničí
15. 7. 2010 09:45
Americké vrtulníky při manívrech s korejskými l
Americké vrtulníky při manívrech s korejskými l

Americké vrtulníky při manívrech s korejskými lRuské loděnice chtějí místo francouzských vrtulníkových výsadkových lodí třídy Mistral stavět v licenci jejich korejskou obdobu Dokdo. O návrhu státního holdingu OSK informoval list Kommersant, který mu však nedává velké šance; ministerstvo obrany nevěří, že by loděnice OSK byly s to případný kontrakt splnit.

O nákupu lodí třídy Mistral se hovoří už od loňského léta, ale ruští loďaři se snaží transakci překazit. Nedávno požádali protimonopolní úřad FAS prověřit, zda transakce neporušuje zákony o státních zakázkách a hospodářské soutěži. FAS však stížnosti předal federální agentuře pro obranné zakázky. Ministerstvo obrany počítá s odmítnutím výhrad, protože Mistral nemá ruskou obdobu a její pořízení by prý trvalo až deset let.

Nyní šéf OSK Roman Trocenko napsal ministru obrany Anatoliji Serďukovovi dopis, ve kterém místo pořízení Mistralu navrhuje nákup licence na výsadkové lodě třídy Dokdo jihokorejského koncernu Daewoo.

Zatímco cenu francouzské lodi ruský tisk odhaduje na 400 až 600 milionů eur (přibližně deset až 15 miliard Kč), Dokdo stojí okolo 650 milionů dolarů (asi 13 miliard Kč). Korejské plavidlo je jen mírně menší než francouzské.

ČTĚTE TAKÉ: Paříž vyzbrojuje Rusy. Ti chtějí už čtyři vrtulníkové lodě

Francouzské lodě třídy Mistral."Dokdo by mohl být zajímavý návrh, protože v základních parametrech je blízký Mistralu," míní šéfredaktor renomovaného odborného časopisu Moscow Defense Brief Michail Barabanov. Korejské plavidlo je podle něj sice vybaveno vyspělejší elektronikou a obrannou výzbrojí než Mistral, ale ty jsou západní provenience a Rusku by lodě byly jistě prodány bez těchto systémů. Nicméně považuje za možné postavit tyto lodě v ruských loděnicích během tří let.

Dokdo je však podle experta určeno pro operace v pobřežních vodách, zatímco Mistral pro vzdálenější expedice, čili záleží na admiralitě, aby si vybrala, co vlastně potřebuje.

Kommersant s odvoláním na své zdroje tvrdí, že ministerstvo obrany si určitě vybere Mistral, jakkoli rozhodnutí ještě nepadlo a transakci má na starosti její hlavní odpůrce, šéf dozorčí rady OSK, vicepremiér Igor Sečin.

Nejde o první návrh pořídit místo Mistralu konkurenční lodě. V minulosti se hovořilo o nizozemských a španělských plavidlech třídy Johan de Witt a Juan Carlos.

Francie by se v případě prodeje stala první zemí NATO, která prodala vojenský materiál Rusku. Uzavření transakce vázne na tom, že Rusko by chtělo jednu loď dovézt a tři postavit v licenci, Francie naopak chce vyvézt dvě hotové lodě, spor se vede i o transfer technologií.

Analytici nevylučují, že spory mezi ruskými loděnicemi a ministerstvem obrany mohou být součástí nátlaku na Paříž, aby nabídku zlevnila a jednání urychlila.

Ruští loďaři dávají přednost korejským plavidům Dokdo.

Foto: Pentagon a francouzská armáda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ