Ruští špioni odletěli do Moskvy, výměna se rozběhla
09.07.2010 07:39 Aktualizováno 09.07. 10:19
Jde o největší výměnu zadržených špionů od konce studené války.
Výměna by měla usnadnit snahy Washingtonu a Moskvy o nápravu vztahů narušených prohlubující se atmosférou podezíravosti. Rychlý návrat agentů do Ruska "umožnil nový duch v rusko-amerických vztazích a vysoká úroveň vzájemného pochopení prezidentů obou zemí", uvedl Kreml.
K TÉMATU: Špioni se před soudem přiznali, výměna se blíží
Údajní ruští špioni budou možná vyhoštěni z USA
Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal výnos, kterým udělil milost čtyřem osobám odsouzeným a uvězněným v Rusku za údajné kontakty se západními rozvědkami. Učinil tak na základě jejich písemné žádosti, v níž museli formálně uznat vinu.
Omilostněnými jsou podle mluvčí vedle ruského vědce Igora Suťagina také explukovník vojenské rozvědky pracující prý pro Brity Sergej Skripal, bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a agent CIA Alexandr Sypačov. Tím byla oficiálně potvrzena jména, která v souvislosti s očekávanou výměnou kolovala již ve čtvrtek.
Medveděv vzal při omilostnění v úvahu také to, že odsouzení si již ve vězení odpykali řadu let. Suťagin 11 let, Zaporožskij téměř devět let a Skripal pět a půl roku. Americké zdroje naopak poukazují na to, že zdravotní stav některých vyměňovaných je po mnohaletém věznění již značně špatný, protože "podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé".
Také z americké strany bylo doznání viny podmínkou pro možnost, aby federální soud v New Yorku rozhodl o okamžitém vypovězení osob obviněných z dlouholeté špionáže. Prezident Obama byl o rozhodnutí soudu informován a rozhodl proces výměny špionů s Ruskem uskutečnit.
"Bylo rozhodnuto nalézt rychlé a úplné řešení (záležitosti) jak z hlediska národní bezpečnosti, tak humanitárních důvodů," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner. "Další věznění deseti ilegálních agentů v USA by nijak nepřispělo zájmům národní bezpečnosti," dodal.
Skupina má zákaz vstupu do USA, což podle amerických médií platí i pro Vicky Pelaezovou (55), která má americké a peruánské občanství. Ruské zdroje uvádějí, že Pelaezová, rodem Peruánka, hodlá v Rusku strávit asi týden a chce se vrátit do vlasti, kde mají její příbuzní ranč. V Peru chce žít i přesto, že jí Moskva přislíbila doživotní měsíční rentu 2000 dolarů (přes 40 tisíc korun), volná víza pro dva její dospělé syny a byt v Rusku.
Pelaezová prý nevěděla, že její dlouholetý životní partner Juan Lazaro se ve skutečnosti jmenuje Michail Vasenkov. "Milovala ho 30 let, vše co dělala, dělala pro něj," napsala agentura s odvoláním na americké advokáty. Vasenkov, jemuž je dnes 66 let, prožil dětství na Sibiři, více se o jeho životě neví. Pelaezová přiznala, že z Latinské Ameriky převážela na přání svého partnera peníze "na špionážní činnost".
Špionka Anna Chapmanová, která má díky dřívějšímu, dnes již rozvedenému manželství britské občanství, se hodlá podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky usadit ve Spojeném království.
I když se u soudu ke špionáži přiznala, necítí žádnou vinu. Veškeré údaje, které předávala ruským diplomatům v New Yorku, prý získala z veřejných zdrojů a bezpečnost USA nijak neohrožovala. Žádné hmotné výhody ze své činnosti neměla. Ostatní obžalované podle ruských médií nejen neznala, ale neměla prý o jejich existenci ani ponětí. Chapmanová měla na Manhattanu prosperující internetovou realitní kancelář.
Otcem Chapmanové je bývalý ruský diplomat, který byl podle Alexe Chapmana, bývalého manžela Anny, vysokým důstojníkem KGB. Chapmanová tvrzení svého exmanžela odmítla a řekla, že na něj podá žalobu. Za Alexe Chapmana se provdala v roce 2002, tři roky poté se manželství rozpadlo.
Veškerý majetek deseti ruských agentů byl zabaven. Součástí dohody s Ruskem je i ustanovení, že pokud se ruští špioni pokusí jakkoli své životní osudy zpeněžit, například v knize nebo filmovém scénáři, připadne veškerý výnos americké státní pokladně.
Deset údajných ruských špionů bylo koncem června zadrženo v různých částech USA. Jedenáctý člen skupiny zadržený na Kypru byl později kyperskými orgány propuštěn na kauci a nyní je na útěku. Skupina deseti ostatních se prý v rámci dohody o vypovězení doznala ke "spiknutí s cílem vyvíjet činnost nelegálních zahraničních agentů".Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.