Rusům už dezertuje "jen" pět tisíc branců
29.07.2008 11:28
Dezerce. Velký problém ruského vojska na přelomu tisíciletí. Dnešní situace je sice o poznání lepší a velení hlásí značné zlepšení morálky, nicméně život prostého vojína stále zůstává trnitou cestou. Tlak okolí tisíce z nich neunesou a prostě z armády utečou.
Není to ani deset let, kdy počet dezercí v ruské armádě přesáhl patnáct tisíc. V roce 1999 to bylo 16 697 vojínů, kteří opustili bez dovolení své posádky, a už se nikdy nevrátili.
Letos dezertovalo podle údajů Ředitelství vojenského vyšetřování "pouhých" 5 501 vojáků. Armádní špičky tento pokles přičítají zlepšení podmínek v některých kasárnách. Zvýšily se i dávky jídla a vojsko zavedlo jakousi speciální linku důvěry, kde mohou branci nahlásit šikanu.
Skupiny bojující za lidská práva nicméně podobné úspěchy při zvyšování morálky zpochybňují.
Vladimir Putin za svého působení v úřadu ruského prezidenta sice čtyřnásobně zvýšil výdaje na obranu země, ale velká část peněz putovala na vývoj nových zbraňových systémů, letadel, tanků nebo jaderných zbraní.
Pro 400 tisíc odvedenců, kteří slouží v milionové armádě Ruské federace, zůstává život poznamenaný špatnými podmínkami a šikanou. Čerstvě naverbované mladíky týrají buď důstojníci nebo "mazáci". "Dědovščina" neboli "vláda dědů" se podle průzkumu objevila v celé třetině všech jednotek ruské armády.
Každý rok umírá kvůli tomuto "právu na postup" několik desítek vojáků. Někteří z nich spáchají sebevraždu. Další prostě utečou.
Nedávno se objevil případ, kdy branci z některých jednotek museli pro své důstojníky dělat prostituty. Nadřízení pak inkasovali peníze. Ti, kdo se vzepřeli, byli surově zbiti a někdy i znásilněni.
"Přístup k odvedencům se nezměnil. Důstojníci se k nim nechovají jako k lidem, ale jako k otrokům," říká podle listu Daily Telegraph aktivistka z organizace Výbor matek vojáků, Valentina Dmitrievna.
Přes devadesát procent mladých Rusů se dokáže službě vlasti vyhnout. Často pomůže úplatek, a tak se do ruské armády dostávají hlavně ti nejchudší.
Podle statistik velitelství ruských vzdušných sil mělo 55 procent čerstvých odvedenců problémy s drogami, alkoholem, podvýživou nebo byli duševně nestabilní. Většina navíc neuměla číst ani psát.
Foto: Profimedia, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.