Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v telefonickém rozhovoru varoval ruského prezidenta Dmitrije Medveděva před vážnými důsledky pro vztahy Ruska s Evropskou unií, jestliže se ruské ozbrojené síly nestáhnou z Gruzie. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na Sarkozyho úřad.
Medveděv podle téhož zdroje přislíbil, že stahování ruských jednotek z Gruzie začne v pondělí kolem poledne. USA ústy ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové vyjádřily naději, že Medveděv tentokrát dodrží slovo.
Telefonát obou hlav států potvrdila také tisková služba Kremlu. V jejím prohlášení, z něhož citovala agentura ITAR-TASS, se upřesňuje, že Medveděv sdělil Sarkozymu, že počínaje pondělkem začne Rusko stahovat z Gruzie vojenský kontingent, který tam Moskva vyslala "na podporu ruských mírových sil v souvislosti s gruzínskou agresí proti Jižní Osetii." Jednotky se prý stáhnou do bezpečnostní zóny stanovené v roce 1999, tedy na území separatistické Jižní Osetie.
Stahujeme se, nestahujeme se
Rusko o víkendu vydávalo o stahování vojsk z oblasti rozporné zprávy. Zatímco tamní velitel ruských jednotek generálmajor Vjačeslav Borisov v neděli dopoledne řekl, že se ruské pravidelné jednotky začaly stahovat z jihoosetského střediska Cchinvali a zamířily na sever do Ruska, ruské ministerstvo obrany vzápětí jeho informaci popřelo.
"Stahování ještě nezačalo. Nyní se tato otázka zvažuje a rozhodnutí bude přijato, jakmile se situace v regionu stabilizuje," citoval Reuters vyjádření mluvčího ministerstva.
ČTĚTE TAKÉ: Rusové jsou stále v Gruzii. Ničí prý zbrojní arzenál
Ruské mírové síly se mají podle dohody o příměří do Jižní Osetie vrátit. Až do rozmístění zahraničních pozorovatelů však budou mít jejich příslušníci právo hlídkovat i v několikakilometrové zóně na gruzínském území.
V Gruzii, daleko od separatistické Jižní Osetie a navzdory dohodě o příměří stanovující jejich stažení, dnes ruské síly údajně naopak upevňují své pozice.
"Nejsou tu žádné známky toho, že by se Rusové chystali odejít. Naopak, znásobují svá kontrolní stanoviště a upevňují své pozice," řekl agentuře AFP tajemník Národní rady gruzínské bezpečnosti Alexandr Lomaja.
Jednoznačnou podporu Německa Gruzii v jejím současném konfliktu s Ruskem vyjádřila v neděli v Tbilisi německá kancléřka Angela Merkelová. Prohlásila, že podporuje cestu Gruzie k členství v NATO. Kritizovala Rusko, že neplní dohodnuté příměří, protože nestahuje své jednotky z Gruzie dostatečně rychle.
K TÉMATU: Gruzie podepsala s Ruskem příměří
Medveděv v sobotu podepsal dohodu o příměří s Gruzií, kterou o den dříve signoval také gruzínský prezident Michail Saakašvili. Podle prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se ruské jednotky stáhnou z konfliktních zón v Gruzii teprve poté, co v nich budou realizována dodatečná bezpečnostní opatření, která však nekonkretizoval.
Podepsaná dohoda o příměří se týká výlučně příměří a odchodu ruských jednotek z území spravovaných gruzínskou vládou, naopak se netýká budoucnosti separatistických gruzínských území.
Jak řekl Lavrov, není v ní stanoven časový limit k odchodu ruských jednotek ani početní stav ruského mírového kontingentu, který podle něj zůstane ve sporných oblastech "tak dlouho, jak bude zapotřebí".
Ilustrační foto: AP