Špioni se před soudem přiznali, výměna se blíží
08.07.2010 16:23 Aktualizováno 08.07. 22:28
Před federálním soudem v New Yorku přiznalo vinu deset údajných ruských špionů zadržovaných ve Spojených státech. Podle dřívějších informací to zřejmě bude znamenat, že soudce rozhodne o jejich deportaci do Ruska. Ruský vědec Igor Suťagin, který byl v Rusku odsouzen za špionáž pro americkou CIA, přiletěl do Vídně.
Oba kroky zřejmě rozhýbou rozsáhlou výměnu špionů mezi Ruskem a USA.
Skupina se prý doznala ke spiknutí s cílem vyvíjet činnost nelegálních zahraničních agentů. Právníci zadržovaných Rusů ještě před začátkem soudu uvedli, že by jejich klienti mohli "jít na dohodu". Přiznali by vinu v trestných činech s nejnižší sazbou a následně by byli deportováni.
ČTĚTE TAKÉ: Údajní ruští špioni budou možná vyhoštěni z USA
Suťagin, který si v Rusku od roku 2004 odpykával patnáctiletý trest, byl včera přepraven z vězení u Archangelska do Moskvy. Vězeň, který dosud svou vinu popíral, musel podle zpráv ruských médií podepsat přiznání, aby mu bylo umožněno dostat se na svobodu. Z Vídně by měl odcestovat do Londýna.
Suťaginova obhájkyně Anna Stavická řekla, že jeho otci kolem 14.30 středoevropského času kdosi telefonicky oznámil, že jeho syn byl spatřen, jak ve Vídni vystupuje z letadla. "Čekal tam prý na něj nějaký důstojník," řekla Stavická.
Podle dřívějších zpráv ruského zpravodajského serveru gazeta.ru má být za Suťagina vyměněna mediálně nejznámější ruská špionka Anna Chapmanová. Ta by prý měla do Ruska dorazit inkognito už v noci. Chapmanová je členkou jedenáctičlenné skupiny údajných ruských vyzvědačů, kterou koncem června v New Yorku, Bostonu, Washingtonu a na Kypru zadržela americká FBI. Člen skupiny zadržený na Kypru byl později propuštěn na kauci a nyní je na útěku.
Ruská média během dne rozšířila seznam odsouzených amerických a britských špehů. Kromě Suťagina a explukovníka vojenské rozvědky Sergeje Skripala je podle listu Kommersant ve hře i bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a agent CIA Alexandr Sypačov.
O výměně zřejmě podle zdroje z americké diplomacie ve středu jednal muž číslo tři na ministerstvu zahraničí William Burns s ruským velvyslancem ve Washingtonu. "Ještě dnes by (kandidáti výměny) měli být dopraveni do Vídně a odtud do Británie a dalších zemí," napsal deník.
Skripal byl v roce 2006 odsouzen za špionáž pro Británii. Zaporožskij dostal v roce 2003 trest 18 let vězení, Sypačov v roce 2002 osmiletý trest žaláře. Sypačovova advokátka však prohlásila, že její klient na žádné výměny nepřistoupí.
Podle ruského webu Vremja novostěj se výměna špionů uskutečňuje z iniciativy Spojených států. USA navrhly počet osob, jichž by se výměna měla týkat, a sestavily také seznam lidí vězněných v Rusku, o které by Američané měli zájem. Pokud k výměně špiónů dojde, měla by být největší mezi Ruskem a USA od dob studené války.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.