Moc a peníze
Syn Obamova zástupce začal na Ukrajině byznys s plynem
14.05.2014 18:20
Vlastně jde jen o podnikání, ale vzhledem k tomu, kdo a kde podniká, stala se z věci delikátní záležitost. Jde o Huntera Bidena, syna stejnojmenného amerického viceprezidenta Josepha "Joe" Bidena, a jeho novým působištěm je Ukrajina. Začal tam pracovat v plynárenství. Pro Kreml je to nadmíru vítaná munice v propagandistické válce s vládci v Kyjevě.
Bílému domu nestála nová pracovní orientace Huntera Bidena ani za komentář, píše německý magazín Der Spiegel.
Teprve na dotaz médií se mluvčí prezidenta USA Jay Carney přiměl ke strohému prohlášení: "Hunter Biden a další členové Bidenovy rodiny jsou svobodnými občany USA. Jejich profesní působení zajímá vládu stejně tak málo, jako je tomu v případě prezidenta či jeho zástupce".
Tak všední, jak to líčí Carney, ale osobní data nového vedoucího pracovníka v byznysu s ukrajinským plynem nejsou. Syn zástupce amerického prezidenta Baracka Obamy přijal místo v dozorčí radě holdingu Burisma, jenž se na Ukrajině rychle vypracovává na privátního energetického obra.
Hunter Biden má jako vrchní lobbista pěstovat kontakty s mezinárodními partnery a starat se o právní záležitosti firmy.
K tomu má Biden junior skvělé předpoklady. Je právníkem velké newyorské kanceláře Boies, Schiller & Flexner a má výborné konexe jak ve světě byznysu, tak ve vysoké americké politice. Je známou osobností.
Šíře jeho funkcí, činností a aktivit je obdivuhodná. Mimo jiné má ředitelskou pozici u Global Leadership Coalition a The Center for National Policy. Působí též jako předseda poradního výboru National Democratic Institute.
Biden není v citované ukrajiské firmě zdaleka prvním cizincem. V dozorčí radě sedí několik Američanů, ale žádný Ukrajinec. Jejím členem je také Devon Archer, který je podle listu Wall Street Journal blízkým přítelem zetě ministra zahraničí USA Johna Kerryho. Při volební kampani patřil ke Kerryho hlavním poradcům - a sponzorům. Hunter Biden a Devon Archer jsou oba absolventy Yaleovy univerzity.
V dozorčí radě sedí také jeden Řek a jedna Ruska řeckého původu, ale to jsou podle údajů některých médií jen nastrčené figurky. Šéfem představenstva Burismy je od loňska Alan Apter, který od 90. let minulého století působil ve vedoucích funkcích pro Merrill Lynch a Morgan Stanley ve středovýchodní Evropě - včetně Česka.
K Apterovo specialitám patřilo rozbíjení, rozkouskování a skupování bývalých státních podniků. A pak jejich prodej jiným západním subjektům, přirozeně že s velkým ziskem.
Komu Burisma se sídlem kyperském Limassolu patří, není známo. Jak píše ukrajinská mutace magazínu Forbes, Burismu kontrolují přímo či nepřímo bývalí politici a úředníci.
K těmto mužům v pozadí patří podle rešerší Wall Stret Journal ï Nikola Zločevski, který měl ve vládě svrženého premiéra Viktora Janukovyče křeslo ministra energetiky. V této době Burisma získala mnoho těžebních licencí.
Konkrétně vlastní licence na těžku v Karpatské pánvi, Dněpersko-doněcké pánvi a Azovsko-kubáňské pánvi.
Jak píše na svých webových stránkách, na ukrajinském trhu s plynem a ropou je Burisma aktivní od roku 2002. S operativním provozem začala roku 2006 za premiérky Julie Tymošenkové. I ona prý vydělala ohromné jmění na plynu, její podnik EESU byl rovněž registrován na Kypru.
Ukrajina těží ročně z vlastních nalezišť zhruba 20 miliard krychlových metrů zemního plynu.
Země se už roky snaží zvýšit svou domácí produkci, aby snížila svou energetickou závislost na Rusku. Mělo by jí v tom pomoci otevření břidlicového nalezišť.
Burisma se sama prezentuje jako jeden z vedoucích producentů plynu v zemi, ale skutečnost je, zatím, trochu jiná. Největším je v tomto oboru státní koncern Naftogaz. A Burisma zatím nepatří ani mezi největší soukromé těžaře. To se ovšem může rychle změnit.
Holding v minulých letech až udivujícím způsobem rychle rostl. Za uplynulá tři léta zpětinásobil objem těžby. A do roka by měla nynější produkci plynu ještě zdvojnásobit, uvádí irma.
Dnes Burisma těží 10,5 milionu kubických metrů plynů denně a prodává ho výlučně ukrajinskému průmyslu. To odpovídá ročnímu obratu půldruhé miliardy dolarů (asi 30 miliard Kč). Jako další plynaři na Ukrajině profituje Burisma z dnešní krize na Ukrajině, v jejímž důsledku ceny plynu pro odběratele doslova explodují.
Pro zastánce tvrdé linie v Moskvě, a nejen pro ně, můžou nové aktivity Huntera Bidena v Kyjevě znamenat tučné propagandistické sousto. A sice jako doklad teze, že za nitky nynějšího dění na Ukrajině tahají v pozadí hlavně Američané.
A že revoluční události na Majdanu byly ve skutečnosti USA řízeným a placeným pučem.
A že Američané si už déle brousí zuby na ukrajinský břidlicový plyn.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.