A ledy tají
Tanker poprvé proplul Severní mořskou cestou
10.12.2012 08:15
Lední medvědi, ahóóój. Zatímco v katarském hlavním městě Dauhá jednala 18. konference OSN o klimatu, podél severních břehů Ruské federace projížděl tanker převážející stlačený kapalný plyn (LNG). Stal se historicky první lodí tohoto typu, která proplula Severní mořskou cestou (dříve Severovýchodní průjezd; Северо-Восточный проход).
Zdaleka ne všichni božekají nad oteplováním zemského klimatu. Byznysmeni se zemním plynem a rejdaři si můžou mnout ruce, neboť se jim otevírají nové mořské trasy a trhy.
"Náš tanker proplul bez problémů Severní mořskou cestou do Japonska," oznámil Tony Lauritzen, obchodní ředitel řeckého rejdařství Dynagas.
Plavidlo si od něj na premiérovou plavbu pronajal ruský energetický gigant Gazprom. Čtyřicetičlenná posádka tankeru viděla po cestě polární medvědy, dodal Lauritzen.
Loď "Ob River", která převážela v útrobách 124 tisíc krychlových metrů kapalného plynu, připravovali na historickou plavbu celý rok. Jde o typ tankeru se zesíleným trupem
Plavidlo je dlouhé 288 metrů, široké 44 metry a na vodu bylo spuštěno v roce 2007. Pluje pod vlajkou Marshallových ostrovů.
Ob River vyplul začátkem listopadu z norského přístavu Hammersfest. Do svého cíle v Japonsku ale nezamířil jako obvykle k Suezskému průplavu, ale zvolil o 20 dní kratší cestu podél břehů Sibiře a Beringovým průlivem.
"Ano, led byl, asi tak 30 až 40 centimetrů tlustý. Ale to nebyl žádný problém," prohlásil Lauritzen. Tanker provázely ruské atomové ledoborce Vajgač (Bайгач) a 50 let Pobedy (50 лет Победы).
Jako test projel předtím Ob River stejnou trasu, ale v opačném směru.
Pro obchodníky se zemním plynem je to skvělá zpráva. Otevírají se jim nové trhy v Asii a zrychluje a zlevňuje se lodní doprava.
Třeba přeprava norského plynu do Japonska znamená v porovnání se zmiňovanou plavbou přes Suez o 40 procent kratší trasu a tudíž o 40 procent méně paliva. To jsou značné úspory.
Využívání Severní mořské cesty tankery s plynem či ropou ale dělá těžkou hlavu nejen ochráncům přírody. V těchto obllastech prý neexistují prakticky žádné kapacity, které by v případě havárií tankerů mohly čelit ekologické katastrofě. Kdyby k takové nehodě došlo, mělo by to katastrofální náseledky.
Zvláště zlé by to mohlo být v případech, kdy by se lodě s potenciálně nebezpečným nákladem pohybovaly dále od ruských břehů. Dnes, pokud plují v ruských výsostných vodách, musejí splňovat alespoň některé národní předpisy. Například povinnost být doprovázen ledoborcem.
Počet ochodních lodí plujících Severní mořskou cestou rychle přibývá. Zatímco roku 2010 byly jen čtyři, loni severní trasou proplulo 34 obchodních plavidel a letos už 46.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.