Ruské strategické myšlení sice kvůli Ukrajině může připomínat bezohlednou geopolitiku minulého století, ale vojenští analytici považují ruskou taktiku za "vzor válčení v 21. století", od nasazení malých skupin neidentifikovatelných specialistů až po kybernetickou válku. Upozornil na to britský list Financial Times.
Od odborníků se obecně line chvála, i když nevraživá, na "mistrovské" operace Kremlu. Takticky Rusové vedou své tažení tak zručně a komplexně, že jsou stále o krok napřed při každém zvratu.
"Byl jsem ohromen. A naprosto vše lze snadno popřít," připustil Jonathan Eyal z londýnského ústavu RUSI. Ruská operace je podle něj "tichá, ale smrtelně účinná" - a na to nebyl Západ vůbec připraven.
Klíčem k diplomatickému řešení ukrajinské krize by se mohly stát důkazy o ruském zasahování u sousedů na Dněpru, ale dokázat ruské akce je těžší než ruské operace před anexí Krymu.
"Na Krymu byla zjevná koncentrace sil. Na východě Ukrajiny působí mnohem specializovanější vojska. Je jich málo, velice málo. Tento typ sil odvede svou práci a velice rychle zmizí, aby přenechal pozice milicím (proruských separatistů)," řekl nejmenovaný vysoký důstojník NATO. Upozornil na případy, kdy byly zpozorovány po boku rebelů šestičlenné týmy s drahou ruskou výzbrojí, například nehlučnými odstřelovačskými puškami, a v uniformách speciálních jednotek.
Autor příspěvku zahlédl ve spisech i fotografie neozbrojených mužů, kteří "téměř určitě" byli agenty ruských tajných služeb, dlouhodobě pronikajících na Ukrajinu.
"Všichni sledují dění na Ukrajině a myslí kategoriemi tanků a konvenčních vojenských sil, ale Rusko vždy hodně investovalo do zvláštních služeb a rozvědek. Právě ty tam působí," řekl Nigel Inkster, který do roku 2006 býval v britské tajné službě MI6 ředitelem pro operace a rozvědku.
Podle vysoce postaveného úředníka NATO postup a akce separatistů naznačují, že existuje ruka, která je řídí. A ukrajinské síly se nechaly mnohokrát přelstít. Za úspěchy rebelů se podle něj tají dobře promazaná zpravodajská mašinerie, která asi dělá největší dojem na stratégy Severoatlantické aliance.
V klasické špionážní práci má Rusko už dávno veliký náskok před Kyjevem. Ukrajinští zpravodajští důstojnici tvrdí, že vláda svrženého prezidenta Viktora Janukovyče nechala proniknout do jejich řad tolik špehů, že nyní představují třetinu všech vysokých důstojníků státní bezpečnosti, kontrarozvědky a vojenského zpravodajství.
Nelze zapomínat na kyberprostor. Rusko je v podezření, že vytvořilo počítačový virus, který napadl stovky, ne-li tisíce ukrajinských počítačových systémů a otevřel neomezený přístup k datům.
Podle listu je docela ironie, že při všem obviňování Ruska se zdá, že v éře železné opony uvízlo spíše NATO se svými letadly, vojenskými cvičeními a loďmi u ruských hranic.