Tisíce Gruzínců i nadále <span>protestují proti prezidentovi</span>

Zahraničí
2. 11. 2007 12:09
Saakašviliho odpůrci
Saakašviliho odpůrci

Saakašviliho odpůrciDeset tisíc demonstrantů se v sobotu podle agentury ITAR-TASS sešlo před budovou parlamentu v gruzínské metropoli Tbilisi, aby znovu požadovali odstoupení prezidenta Michaila Saakašviliho a vypsání předčasných parlamentních voleb. V pátek v ulicích hlavního města Gruzie protestovalo na 70.000 lidí.

Gruzínská opozice dala již v pátek ultimátum prezidentovi Michailu Saakašvilimu, aby do večera splnil všechny její požadavky.

Protestní mítink v Tbilisi začal zpěvem gruzínských vlasteneckých písní. Opozice slibovala účast aspoň 100.000 lidí, podle tiskových agentur se zatím dá mluvit zhruba o čtvrtině až polovině tohoto počtu. Odhodlání demonstrantů je ale podle všeho veliké - budeme demonstrovat tak dlouho, dokud nesplní naše požadavky, řekla Jekatěrina Beselija z hnutí Za jednotnou Gruzii.

"Požadavky opozice nejsou seriózní. Datum voleb nezměníme a prezident je nesesaditelný," prohlásil jeden ze šéfů vládnoucí strany Národní hnutí Giga Bokeria. "Parlamentní volby se uskuteční na podzim, jak se plánovalo," řekla i předsedkyně parlamentu Nino Burdžanadzeová po schůzce s opozičními předáky.

Revoluce růží a růžové brýle

Páteční datum nebylo k protestům vybráno náhodně. Přesně před čtyřmi lety totiž začala tzv. revoluce růží. Dnes její vítězové stojí na různých stranách barikády. Protesty opozice plánuje provést dokonce i ve věznicích a poprvé také v zahraničí. Údajně ve Štrasburku, Aténách, Berlíně a v Torontu. Všechny pod heslem "Nebojím se". Lidi se nerozejdou, dokud prezident neoznámí datum nových voleb, slibuje předák Gruzínské strany práce (LPG) Šalva Natelašvili.

Hlavním požadavkem opozice, kterou dnes představuje asi deset politických stran a hnutí, je vypsání předčasných parlamentních voleb v dubnu příštího roku. Požaduje také změnu volebního systému a v neposlední řadě pak i propuštění politických vězňů.

Gruzínský prezident SaakašviliÚřady jsou prý ochotny vést dialog o zásadách volebního systému, ale kategoricky odmítají předčasné volby. Kromě toho gruzínské vedení tvrdí, že v zemi nejsou žádní političtí vězni

Ve městě je klid, obchody pracují normálně. Zavřeny zůstaly jen některé drahé butiky a zlatnictví. Ve školách poblíž centra byla zrušena výuka. Po ulicích hlídkují policisté, ale jen demonstranty pozorují, nezasahují ani nebrání lidem v pohybu. Je jich ovšem v ulicích mnohem více než obvykle. Centrum metropole bylo pro dopravu uzavřeno.

Saakašviliho protivníci věří, že demonstrovat bude až 100.000 lidí. U budovy parlamentu na Rustaveliho třídě se scházejí na stejném místě, kde před čtyřmi lety obdobný dav začal tzv. revoluci růží a donutil k odchodu tehdejšího šéfa státu Eduarda Ševardnadzeho. Dnešní protestující jsou z velké části titíž jako tehdy, rozdíl je v tom, že tehdy pro ně byl dnešní prezident skoro bohem a dnes ho považují téměř za zrádce, který pro sebe uzurpoval až příliš moci. "Když byl Saakašvili zvolen prezidentem, srovnával jsem ho s naším patronem Svatým Jiřím, ale od té doby mě hodně zklamal," uvedl jeden demonstrant.

 ... a vystřízlivění

Saakašvili, který tvrdí, že chce dovést zemi do Evropské unie a NATO, často oprávněně Protesty proti Saakašvilimupoukazuje na svůj demokratický mandát. Opozice, kterou nejen podle ruských agentur štědře dotují přední gruzínští podnikatelé, ovšem tvrdí, že je to jen fasáda, která maskuje autoritářské sklony a absolutní nechuť poslouchat jiné názory.

Dosud roztříštěná gruzínská opozice se semkla v září poté, co byl zatčen bývalý ministr obrany Irakli Okruašvili. Ten ohlásil založení opoziční strany a obvinil prezidenta Saakašviliho z korupce a z nabádání k politické vraždě nepohodlného podnikatele. To prezident rázně popřel. Bývalý ministr posléze v televizi sdělil, že si všechno vymyslel. Následně byl propuštěn z vězení. V předvečer dnešní demonstrace Okruašvili opustil Gruzii, prý odjel na léčení do Německa. Opozice ovšem tvrdí, že byl donucen odjet, aby se nemohl zúčastnit dnešní akce.

Prezidentův tábor naopak označuje opoziční volání po předčasných volbách za protiústavní. Nový prezident a parlament mají být zvoleni na podzim příštího roku. Opozice tvrdí, že pokud její požadavky nebudou vyslyšeny, vyzve své stoupence k nepřetržitým protestům. Podle znalců gruzínské vnitropolitické scény tato hrozba pro Saakašviliho představuje doposud největší výzvu, které čelí od roku 2003, kdy ho nenásilná revoluce vynesla k moci.

Na fotografiích: (1), (3) Saakašviliho odpůrci, Tbilisi, 22. října, (2) Prezident Michail Saakašvili v Litvě, 12. října

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ