Emoce ze soutěže
Politika porazila umění! Rusku vadí triumf Ukrajinky v Eurovizi
15.05.2016 14:45 Aktualizováno 15.05. 22:48
Rusové podle očekávání kritizují vítězství Ukrajiny v soutěži Eurovize, kde zazněla píseň o deportaci krymských Tatarů sovětským diktátorem Josifem Stalinem. Mnozí výhru označili za politicky motivovanou. Agentura Reuters ukrajinskou zpěvačku Jamalu označila za jednu z nejkontroverznějších vítězek v celé historii soutěže. Do jisté míry favorizovaný ruský účastník Sergej Lazarev skončil v soutěži až třetí.
Ukrajina naopak zpěvaččino vítězství přivítala s nadšením. "Neuvěřitelný výkon," napsal na svém twitterovém účtu ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Její hlas mluvil k světu jménem celého ukrajinského lidu. Pravda jako vždy zvítězila," uvedl rovněž
Jamala, která je sama krymská Tatarka, v písni s názvem 1944 připomíná deportaci svého lidu sovětskými úřady za druhé světové války. Rusové, jejichž země anektovala Krym v březnu 2014 a která i nyní tvrdě omezuje politickou činnost Tatarů na poloostrově, soutěžní skladbu odsoudili už před sobotním finálovým večerem jako politicky angažovanou a proti účasti Ukrajiny v Eurovizi protestovali.
Stanovy soutěže zakazují politizaci vystoupení. To není však poprvé, co hlasování v soutěži provázejí politická spojenectví. I v sobotu bylo patrné, že například postsovětské státy, až na Ázerbájdžán a Bělorusko, stojí více při Ukrajině. Evropská vysílací unie, organizátor akce, však zastává názor, že píseň neobsahuje politický projev, nýbrž politická fakta.
"Není to ukrajinská zpěvačka Jamala a její píseň 1944, kdo vyhrál Eurovizi 2016. Je to politika, která porazila umění", řekl místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Franc Klincevič. Zároveň vyzval k bojkotu příštího ročníku Eurovize, který bude pořádat vítězná země, tedy Ukrajina.
Když vyhraje, Evropané jsou připraveni
Jamala ještě před vystoupením řekla, že když vyhraje, bude to znamenat, že Evropané jsou připraveni poslouchat o bolesti jiných lidí. Na námitky, že soutěž Eurovize zakazuje vystoupení politizovat, řekla, že její píseň o politice není. Porota s ní souhlasila. "Děkuji, Evropo - a vítej na Ukrajině," vykřikla Jamala po převzetí ceny Eurovize.
Pro předsedu zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova "převážila geopolitika". Podle něj by vítězství v Eurovizi mohla "dát křídla" ukrajinskému vedení a tím ohrozit obtížný mírový proces na východní Ukrajině. "Z tohoto důvodu Ukrajina tratila," napsal Kosačov na své facebookové stránce. Dodal, že "to, co Ukrajina životně potřebuje, je mír. Vyhrála ale válka."
Ruský list Komsomolskaja pravda vydal na svých internetových stránkách článek s palcovým titulkem: Vítězství Ukrajiny, porážka Ruska. V mezititulku pak uvádí: Jak evropská porota ukradla vítězství Lazarevovi. V textu pak autor žádá, aby vzhledem k politickému obsahu písně byly výsledky soutěže anulovány.
"Je to stoprocentně politická soutěž. To není fér, ale taková je současnost," povzdechla si divačka, která se na soutěž dívala v přímém televizním přenosu v jedné z moskevských restaurací. V Rusku je sledování Eurovize velmi populární. Letošní ročník se živě vysílal v Evropě, Číně, Kazachstánu, Austrálii, na Novém Zélandu a poprvé také ve Spojených státech. Data o sledovanosti zatím nejsou známa, ale předpokládá se, že soutěž sledovalo více lidí než loni, kdy jich bylo zhruba 200 milionů.
Česká zástupkyně na letošním ročníku Eurovize Gabriela Gunčíková skončila předposlední, na 25. místě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.