Těžká obvinění vznesená vůči ukrajinské armádě. Na východní Ukrajině prý používá kazetovou munici, která je zakázaná ve více než stovce zemí světa, a to i k ostřelování hlavní bašty proruských separatistů, Doněcku. Naznačují to důkazy shromážděné mezinárodní organizací na ochranu lidských práv se sídlem v New Yorku, Human Rights Watch (HRW). Tato munice je obzváště zákeřná.
Podle HRW kazetovou munici nejspíše používají i povstalci. Ukrajinská armáda obvinění popřela, povstalci se dosud nevyjádřili.
Zbytky této munice byly nalezeny po bombardování ze strany ukrajinských sil 2. a 5. října.
Kazetová munice obsahuje stovky malých náloží, které se rozptýlí po větším území jako samostatná výbušná zařízení. Submunice, která hned nevybuchne, fakticky zaminuje rozsáhlou plochu.
Oběťmi se často stávají civilisté. K zákazu této munice se už připojilo 114 zemí světa včetně Česka, nikoli však Ukrajina.
Uplatnění této munice v městských oblastech podle HRW porušuje válečná pravidla. Organizace během týdenního vyšetřování zdokumentovala široké uplatňování kazetové munice v bojích mezi vládními silami a proruskými povstalci ve více než deseti městech a vsích.
"Ačkoli nebylo možné nevyvratitelně určit, kdo nese odpovědnost za množství útoků, důkazy svědčí, že se vládní jednotky dopustily několika útoků kazetovou municí v Doněcku," praví se ve zprávě HRW.
"Je šokující vidět, že zbraně, které většina zemí zakázala, se tak rozsáhle používají na východní Ukrajině. Ukrajinské úřady by se měly okamžitě zavázat, že nebudou kazetovou munici používat, a připojit se k zákazu," řekl Mark Hiznay z HRW.
Organizace zaznamenala dvanáct případů použití kazetové munice, při níž bylo zabito nejméně šest lidí a desítky dalších vyvázly se zraněním. Zjistit přesný počet obětí však nebylo možné.
"Nepoužíváme kazetové bomby. Ty může používat pouze letectvo, ale naše letadla nelétají od vyhlášení příměří 5. září," uvedl armádní mluvčí Andrij Lysenko. Další mluvčí Vladyslav Selezňov označil obvinění za "naprosto nesmyslné", protože "kazetové bomby či kazetová munice nejsou používané, protože jsou zakázané". Navíc armáda podle něj nestřílí po civilistech.
Moskva stále oficiálně popírá, že by rebely podporovala zbraněmi, municí či vojáky, nicméně HRW vyzvalo Rusko, aby se zavázalo nepoužívat kazetovou munici a také přistoupilo k zákazu.
Zpráva HRW se zmiňuje o raketách s kazetovou municí, které se našly nevybuchlé. Právě po explozi takové střely zahynul 2. října v centru Doněcku osmatřicetiletý švýcarský pracovník Mezinárodního výboru Červeného kříže.
Ruská média tvrdí, že vládní jednotky v bojích s povstalci prý používají i fosforové bomby.
Kazetové bomby použila například i letadla NATO při bombardování Srbska. Munice tam dodnes zabíjí.